Günün Tarihi:16 Aralık 2018

 

 

‘Hedefimiz en iyisi’


Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, liselere yeni sınavsız geçiş sistemi ve yapılan çalışmalar ile ilgili gazetemize özel değerlendirmelerde bulundu.

Hedef ilk 10

Müdür Töre, Sakarya’da eğitimi en iyi seviyeye getirmek için çalıştıklarını belirterek, “Öncelikli hedef Sakarya’nın eğitimdeki seviyesinin plaka numaramızın çok altlarına düşürmek. Hedefimiz ilk 10. Bunun için çalışıyoruz ve sürekli mesai harcıyoruz. Öncelikle bu hedef için öğretenlerimizle sık sık bir araya geliyor ve değerlendirmeler yapıyoruz. Öğrenciler için özel metotlar üzerinde çalışıyoruz ve bu hedefimizde kararlıyız. Belki ilk aşamada bu 25nci sırada olabilir ama bir gün mutlaka hedefimiz ilk 10 il içerisinde yer almak olacak” dedi.

Öğretmen anlayacak

Müdür Töre, “İl genelindeki tüm okullarda öğretmenlerimiz ders işleme metotları üzerine çalışmalarımız var.  Öğretmen önce kendi anlattığını anlamalı. Belli bir kalıba bağlı kalınmamalı. Ne kadar anladığımızı ne kadar anlatıyoruz önce o bilinmeli. Dönüşü olmayan bir şeyde ilerleyemezsiniz. Bizde önce öğretmen arkadaşlarımızla bu konu üzerinde duruyoruz. Tüm öğretmenlerimiz anlaşacak ki, çocuklarımıza anlatacaklar” diye konuştu.  

Sınavsız yerleştirme

TEOG yerine gelen yeni sistem hakkında da bilgi veren Müdür Töre, “Bilindiği gibi bakanlığımız 8. sınıflarda adrese dayalı kayıt sistemi getirdi. Bu sistem için ilimizi 3 bölgeye ayırdık. Bölgelerde yüzde 10’ luk dilimleri belirledik. Sınavla öğrenci alacak nitelikli okulları belirlerdik ve Milli Eğitim Bakanlığına bildirdik. Gelecek onaya göre sınavla öğrenci alacak okulları kamuoyuna açıklayacağız. Bu okulların biri Sosyal Bilimler Lisesi, Tematik Lise, Fen Lisesi ve İmam Hatip Liseleri olacak” şeklinde konuştu.

Alınan puanlara göre

Töre, “Öğrencilerimiz istediği taktirde bu okullara girebilmek için düzenleyeceğimiz sınavlara girecekler. Bu sınavlar Haziran ayında Cumartesi günü gerçekleşecek. Öğrencilerimiz aldıkları puanlara göre bu okula yerleşecekler.  Puanlarla yerleşemeyenler adreslerine en yakın okula tercihe göre yerleşecekler” dedi.

9 okuldan 5 tercih

8nci sınıf öğrencilerinin 9 okuldan 5’ini tercih edebileceklerini belirten Müdür Töre, “Herkes doktor, mühendis, avukat olamayabilir. O yüzden tüm okullarımız en iyi eğitim veren hale getirmek için çalışacağız. Sakarya’da 14 bin 500 öğrenci var. Sınava girecek öğrenci sayısı ise 4 bin 500. Bu rakamı yaptığımız araştırma ile edindik.  Bin 350 öğrenci ise sınava girmeden adresine en yakın okula yerleştirilecek. Yani ilimizde 4 öğrenciden biri sınavda başarılı olacak ve yerleşecek. Öğrencilerimiz stersiz bir dönem geçirecek” diye konuştu.

Danışmanlık birimi

Veliler ve öğrenciler için yeni bir çalışma daha yaptıklarını söyleyen Müdür Töre, “Türkiye’de ilk olarak Sakarya’da uyguladığımız bu sistem daha var. İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizle kararlaştırdık. Bu sistemle okullara yerleşecek öğrenciler için danışmanlık ve rehberlik birimleri kuruyoruz. Çocukların isteklerini dinleyeceğiz. Öğrenciler ellerindeki karneyle rehber öğretmene gelecek ve yönlendirme başlayacak. Öğrenci ve veli kendi isteği ve yetenekleriyle işaretleyip tercih ettikleri okullara yönlendirilecekler” dedi.

Reçeteyi vereceğiz

Töre, “Ön test dönemi diyeceğimiz bu çalışma da öğrenciler yerleşme stresi yaşasın istemiyoruz. Bunun için danışma ve rehberlik ekipleri kuruyoruz. Çocuk istiyorsa o okula ve mesleğe yönlendirilecek. Çocukların yeteneklerine göre bilimsel testler yapacağız. Reçeteyi yazarak veli ve öğrenciye vereceğiz sonraki kişisel başarısıyla gelecek. Tavsiye öneri, yol gösterme şeklinde olacak. Velilerimize Haziran ayı gelmeden anket çalışması yapacağız. Çocuğunuz hangi kayıt bölgesinde, kontenjanlar nasıl diye göstereceğiz. Veliye çocuğuyla ilgili öğrenme modelleri, yetenekleri anlamında yönlendirme karnesi vereceğiz” dedi.  

Çocukları takip edelim

Velilere evlatlarına sahip çıkmaları çağrısında bulunan Müdür Töre, “Çocuklarımız için otokontrolü elde bırakmayalım. Çocuklarımız kendi kararlarını veren bireyle olana kadar onlara hissettirmeden takip etmemiz şart. Bu nedenle olumsuzluk durumda uyarılarımızı yapalım ama olanlara olan güvenimizi, inancımızı da hissettirelim. Ne yaparsak yapalım takibi elden bırakmayalım” dedi.

45 dakikalık aralar

Töre, “Geçen yıl ikinci dönem başlayınca tam gün eğitim yapalım dedik. Bu sistem şu an uygulanıyor. Tam gün eğitimin verildiği okullarda 45 dakikalık öğlen arası var. Çocuklarımız bu süreçte her türlü alışkanlığa karışabiliyor. Özellikle art niyetli guruplar ve kötü alışkanlıklar edinebiliyor. Bu 45 dakikalık arayı nasıl değerlendirelim diye düşüm ve yine Sakarya’da uygulanacak bir sistem başlatıyoruz” diye konuştu.

Bir dakika bile önemli

Okullarda yaşam alanlarını genişleteceklerini söyleyen Müdür Töre, “Tam gün eğitim nedeniyle günlük 45 dakika boş kalan çocuklarımız için okullarda yaşam alanlarını genişleteceğiz. Öğlen arası maçlar, turnuvalar düzenleyeceğiz. Okul  bahçelerinde hobi ekim alanları oluşturacağız. Tarım şehri olan Sakarya’da çocuklarımız toprakla uğraşacak, domates, biber, salata ekecek, biçecek. Sınava hazırlanan çocuklarımız özel odalarda etüt gibi eksik derslerini alacak ve öğretmenleriyle anlamadığı konuları işleyebilecek. Çocuklarımızın bir dakikasını bile değerlendirmek için böyle bir sistem getireceğiz. Oynarken, öğrensinler ve başarılı olsunlar istiyoruz” dedi.

Çalışmayan müdür bıraksın

Töre, “Biz bunları yaparken bazı okul müdürleri şikayetçi oluyor. 50 okul müdürü istifayla zorlanıyor diyorlar. Hayır görevini yapmayan gitsin zaten. Eski yönetim anlayışıyla bu işler olmaz. Çalışmak isteyen, eğitim gibi önemli bir işi yapanlar durmasınlar zaten. İstifa etmek inanmamak, vazgeçmektir. Böyle arkadaşlarla zaten çalışmak istemiyoruz. Kimseye git demiyoruz ama çalışmaları ağırdan alan müdürler bırakıp gitsinler” dedi.

Çocuklarımı dinliyoruz

Yine geçtiğimiz günlerde Sakarya’da ilk kez yapılan okulların öğrenci meclisleri başkanlarıyla toplantı düzenlediklerini ve çocukların taleplerini dinlediklerini söyleyen Müdür Töre, “Bu konuyu vali beye aktardığımda çok anlamlı buldu. Çocuklarımız demokratik bir şekilde vaatler vererek, oylar alarak oralara seçiliyorlar. Bunların isteklerini dinlemek lazım dedik ve yaptık. 2023’nün yani Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını yönetecek olan çocuklarımız bugün 12. Sınıfta okuyorlar. Bu çok önemli. Tüm ilçelerimizde öğrencilerimiz isteklerini anlatacak ve takibini rahatlıkla yapabilecekler” dedi.

Anadolu yerine genel

Sakarya’da Anadolu Liselerinin adının da değişeceğini söyleyen Müdür Töre, “İlimizdeki Anadolu Lisesi olan liselerin isimlerini genel olarak değiştireceğiz. Anadolu liseleri artık genel liseler olacak. Eğitim seviyesini yükseltmek için çalışacağız. Sınavla öğrenci alacak okullarımızın ve hangi okullarımızın sınavla alacağını bakanlığımız onay verdikten hemen sonra açıklayacağız. YÖK’ten ilimiz okullarının başarı düzeylerini aldık ve bu puanlamaları belirleyecek isteklerimizi sunduk” diye konuştu. 

14 Ocak 2018 , Pazar Bu haber toplam 377 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın