Günün Tarihi:15 Aralık 2018

 

 

‘Mazlumlar üşüyor el uzatalım’


Sakarya İHH Başkanı Sebahattin Aydın, soğuk kış günlerinde özellikle Suriye Doğu Hama, Doğu Guta, İdlib ve dünyanın birçok mazlum coğrafyasında evsiz ve ihtiyaç sahipleri için acil çağrıda bulundu.

Gazetemize teşekkür

Sakarya İHH Başkanı Sebahattin Aydın, Basın Sorumlusu Ali Akıllı, Vakıf Müdürü Engin Sezer, gazetemizi yaptıkları ziyarette Yazı İşleri Müdürümüz Ekrem Ürdüç’e daha önce gerçekleştirilen Suriye ziyareti sonrasındaki izlenimleri için teşekkür etti.  Başkan Aydın, “Yerel basınımızın böylesine duyarlı davranması başta mazlumlar olmak üzere ilimizde büyük bir mutluluk kaynağı olmuştur. Yenigün Gazetesi her zaman mazlumlara uzanan el konusunda duyarlı olmuştur. Bu vesileyle gazetenin yönetimine ve tüm ekibine tekrar teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Mülteci kamplarında

Ziyarette Suriye’nin son durumu ve yaşana zor şartlara yeniden değinen Başkan Aydın, “Kış ayları en çok çocuklar için zor geçiyor. Her yıl binlerce insan evlerini savaşlar sebebiyle terk etmek zorunda kalıyor. Binlerce göçmen çıktıkları yolculukta hayatlarını kaybediyor. Geri kalanlar kışın dondurucu soğuğuyla yüzleşiyor. Kış, mülteci kamplarında soğuk, hastalık ve ölüm anlamı taşıyor. Milyonlarca ihtiyaç sahibinin elbise, bot, battaniye ve gıdaya ihtiyacı var. Hayırsever Sakarya halkının desteğini her zaman olduğu gibi ihtiyaç sahiplerine ulaştırabiliriz” dedi.

 

İnsanlığını gör

Aydın, “Kış kampanyamıza neden “İnsanlığını gör” dedik önce onu açıklayalım isterseniz.  Milyonlarca Suriyeli yıllardır mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veriyor. Yemen’de çatışmalar içinde kalan binlerce çocuk gıda ve sağlık ürünlerine ulaşamıyor. Arakan'da ölümden kaçan milyonlarca mülteci Bangladeş'teki kamplarda hayatta kalmaya çalışıyor. Gazze’de ambargo ve abluka altındaki insanlar dünyanın en büyük açık hava hapishanesinde yaşıyor” dedi.  

 

Sığınacak yuva

Aydın, “Dünyanın dört bir yanında yoksulluk, savaş ve doğal afetler sebebiyle milyonlarca insan kış aylarını zorlu şartlar altında geçiriyor. Soğuğun yanı sıra çocuk ve yetişkinler hastalıklar ile mücadele etmeye çalışıyor. Sığınacak sıcak bir yuvadan mahrum mülteciler için şartlar daha da zorlaşırken soğuktan dolayı ölümler meydana geliyor. Kış en çok küçücük bedenleri ile yaşama tutunmaya çalışan çocukları zorluyor. Onların geceleri daha sıcak bir yuvada sağlıklı bir şekilde uyumaları için eksiklerini tamamlamaya gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

 

Kış yardımı

Başkan Aydın, “Tüm bunlardan dolayı İnsanlığı Gör diyoruz ve hayırsever Sakaryalıların yardımlarını Yeni Cami’deki İHH merkezimize ya da Orhan Camii avlusundaki İHH Bağış Kabul Merkezimize bekliyoruz. Dileyenler banka yoluyla kış yardımı açıklaması yaparak bağışlarını gönül rahatlığıyla yapabilirler” şeklinde konuştu. 

18 Ocak 2018 , Perşembe Bu haber toplam 649 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın