Günün Tarihi:21 Ocak 2019

 

 

Hem şanlı hem kanlı tarih


20 Ocak 1990’da Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de katledilen Azerbaycan Türkleri’ni anmak için Ülkü Ocakları Sakarya İl Binası’nda konferans düzenlendi. Konferansa Azerbaycan/Kelbecer doğumlu Yazar Nezmiyye Hicran konuşmacı olarak konuk oldu.

Bağımsızlık ateşi

Konferans başta tüm şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanı Soyhan Sofuoğlu, “20 Yanvar (Ocak), Azerbaycan tarihinin kanlı, bir o kadar da şanlı sayfalarından birisidir. Sovyet Kızıl Ordusu’nun yaptığı katliamda dökülen şehit kanları, Azerbaycan’da bağımsızlık ateşini ebediyete kadar tutuşturmuş oldu. İşgalci Sovyet Ordusu, 20 Ocak 1990’da Bakü’ye tanklarla girerek 170 Azerbaycan Türk’ünü şehit etmiştir. Lenkeran ve Nefteçala şehirlerinde de 26 soydaşımız, işgalciler tarafından alçakça katledilmiştir” diye konuştu. 

Plaket

Sofuoğlu, “20 Ocak(Yanvar) 1990 yılında, İşgalci Rus Kızıl Ordu tarafından hürriyet istediği için şehit edilen Azerbaycanlı soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Aziz ruhları şad, mekanları cennet olsun” dedi. Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Nezmiyye Hicran dinleyicilere konuyla alakalı bilgiler verdi. Konferans Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanı Soyhan Sofuoğlu Yazar Nezmiyye Hicran’a plaket takdimi ile sonuçlandı. 

22 Ocak 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 481 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın