Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

Afet eğitimi alacaklar


İçlerinde Coşkun Kobya’nın da bulunduğu Sakarya’da görev yapan 14 öğretmen Tokyo’ya giderek Okul Tabanlı Afet Eğitimlerine katılacaklar.

Ortaklık

Akyazı’nın sevilen öğretmenlerinden şu anda Adapazarı Türk-İş İlkokulu Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Coşkun Kobya, MEB Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü ve JİCA ( Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı) tarafından 2010 yılından beri ortaklaşa sürdürülen (School Based Disaster Education) Okul Tabanlı Afet Eğitimlerine katılmak üzere Japonya’nın başkenti Tokyo’ya gitti.   Planlama çerçevesinde Coşkun Kobya’ nın içinde bulunduğu 14 kişilik ekip, projenin öğretmen eğitimi ve materyal hazırlama süreçlerinde görevlendirilmek üzere,  dünden itibaren 9 Şubat’a kadar Tokyo,  Miagi - Sendai,  Hyogo - Kobe bölgelerinde çeşitli eğitimlere katılacak,  bu bölgelerdeki Afet Eğitim Merkezlerinde eğitimler alacak. 

Protokol

Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin’in başkanlığındaki heyet dün saat 18.00’de Türkiye Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan’ı ziyaret etti. 2010-2014 yılları arasında 1. Fazı uygulanan Okul Tabanlı Afet Eğitiminin 2. Fazı için MEB ve JİCA tarafından 28 Temmuz 2017 tarihinde Japonya’nın Kobe şehrinde protokol imzalanmıştı. İmzalanan protokole göre Okul Tabanlı Afet Eğitimi 2. Faz projesi kapsamında eğitim içeriği oluşturulması ve bu içeriklerle öğretmen eğitimlerinin yapılması planlanmaktadır.

Amaç

Ülkemizin % 66 sının 1. derece deprem ve afet bölgesinde bulunması afet eğitimini zorunlu kılmaktadır.  MEB ve JİCA’ nın yürüttüğü bu proje ile; tabana inerek anaokulundan liselere bütün öğrencilere ara disiplin olarak yıllık 16 saatlik afet eğitimi dersi görmeleri, bunu bir yaşam biçimi haline getirmeleri amaçlanmaktadır. Halen, Adapazarı Türk-İş İlkokulu Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Coşkun Kobya ve eğitime katılan diğer görevliler Japonya’daki eğitimlerinden ülkeye dönüşlerinde Bakanlık nezdindeki afet eğitimlerini ülke çapına yaygınlaştırma çalışmalarına katılacaklar.

23 Ocak 2018 , Salı Bu haber toplam 401 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama