Günün Tarihi:24 Mayıs 2019

21 bin 595 kişi ‘iş’lendi


Sakarya İl İstihdam Kurulu Vali İrfan Balkanlıoğlu Başkanlığı’nda toplandı. Toplantıda işsizlik oranları ve istihdam rakamları açıklandı.

İstihdam verileri

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında,  Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, Daire Başkanı Aydın Alabaş ve kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. İlin istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması amacıyla yılda 4 defa ve 3'er aylık sürelerle toplanan Kurulun 2018 yılı 1. olağan Ocak ayı toplantısında ilin istihdam verileri değerlendirildi.

 

İşe yerleştirmeler

Toplantıda yapılan değerlendirmede, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne işverenler tarafından 2017 yılında 44 bin 497 kişilik açık işgücü talebinde bulunulduğu, yine aynı yıl içerisinde 21 bin 595 kişinin de işe yerleştirilmiş olduğu belirtildi. İşe yerleştirilenlerin sayısında geçen yıla göre gerçekleşen % 19,5 artışın memnuniyet verici olduğu ifade edildi.

 

9 bin 608 genç

Ayrıca, kadın istihdamının desteklendiği, 2017 yılında işe yerleştirilen kadınların sayısının da 7 bin 165 olduğu ve bununda bir önceki yıla oranla % 32 artış anlamına geldiği belirtildi. Bunun yanında, aynı dönemde 9 bin 608 gencin işe yerleştirildiği, işe yerleşen genç sayısında da geçen yıla göre % 32,7 artış kaydedildiği vurgulandı.

 

Aktif işgücü

Aktif işgücü programları, iş arayanların istihdam edilebilirliklerini artırmada önemli faaliyet olmaya devam ediyor. İŞKUR' un aktif işgücü programları arasında meslek kursları, girişimcilik eğitimleri, işbaşı eğitim programları ve Toplum Yararına Programlar yer almaktadır.

 

3 bin 354 kişi

Söz konusu programlardan 2017 yılında toplam 11 bin 976 kişi faydalandığı açıklandı. Mesleki niteliklerini geliştirmek isteyen 3 bin 354 kişide mesleki eğitim kurslarından yararlandığı belirtildib. Düzenlenen kurs ve programlar için 37 milyon 66 bin 591- TL ödenek kullanıldı.

 

61 TL günlük

İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, İşbaşı Eğitim Programı katılımcılarına verilen günlük ücretin 61,65 TL’ye çıkarıldığını ve bunun aylık bazda asgari ücret olan 1.603.-TL’ye karşılık geldiğini belirterek daha fazla işverenin ve iş arayanın bu programlardan yararlanması çağrısında bulundu.

 

3 aydan 6 aya

Diğer taraftan, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, 3 ay süreli olan İşbaşı Eğitim programlarının, imalat ve bilişim sektöründeki mesleklerde 6 ay’a çıkarıldığının müjdesini verdi.

 

İstihdam seferberliği

Valisi Balkanlıoğlu, 2017 yılında Çalışma Hayatında Milli Seferlik kapsamında istihdam teşvikleriyle, sigortalı sayılarımızda büyük artışlar yaşanmış ve seferberlik hedefi gerçekleştirilmiştir. Bu yılda işverenlere yönelik desteklerin artarak devam edeceğini, yeni yatırımlar ve kapasite artışları nedeniyle istihdamın geçen yıla oranla daha fazla artmasını beklediklerini ifade etti.

 

Yeni kurslar yapılacak

Toplantı sonunda, istidamın desteklenmesi ve artırılması amacıyla, 2018 yılı içerisinde bin 750 kişilik Girişimcilik Eğitimi olmak üzere 10 bin 625 kişiye yönelik meslek kursu ve işbaşı eğitim programı düzenlenmesi kararlaştırıldı.

27 Ocak 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 2879 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama