Günün Tarihi:21 Mayıs 2019

Taraklı’da sanat buluşması


III.Milli Kültür Şurası Kararları doğrultusunda Taraklı’da,Taraklı Kültür Evinde Kaşıkçılık mesleğini icra eden kaşık ustası Sami Yıldız ile mesleğe ilgi duyanlar buluşturuldu.

Kültür

Programla ilgili açıklama yapan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, “Türkiye’nin zengin kültürel birikimini geliştirmek ve yeni kültür politikalarına yön vermek üzere 03-05 Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen III. Milli Kültür Şurası’nda alınan tavsiye kararları doğrultusunda yurt genelinde uygulanmak üzere bir takım etkinlikler planlanmıştır. Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak ilk etkinlik Taraklı ilçesinde gerçekleştirilmiştir” açıklamasında bulundu.

Sanatsal üretim

Halkın yerel düzeyde kültürel ve sanatsal üretime katılımını teşvik etmek üzere, farklı kültür ve sanat dallarında temayüz etmiş kişilerin mahallelerde halka yönelik atölye çalışmalarını gerçekleştirmeleri temeline dayanan “Komşum Sanatçı” projesi kapsamında Taraklı’da çok uzun yıllardır yapıla gelen, aynı zamanda geleneksel el sanatlarımızdan olan Kaşıkçılık ile ilgili çalışma yapıldığı belirtilen açıklamada; “Bu proje için Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak Kaşıkçılık mesleğine ilgi duyan kişilere ulaşılmış ve ustalarımızla buluşmaları sağlanmıştır” denildi.  

Devam edecek

Açıklama şu ifadelerle deva etti; “Taraklı Kültür Evinde Kaşıkçılık mesleğini icra eden kaşık ustası Sami Yıldız ve oğlu İsmail Yıldız’dan kaşık yapımı konusunda bilgi alınarak, mesleğin bugünkü ve gelecekteki durumu hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak, ilerleyen zamanlarda Taraklı ilçemizde Kaşıkçılık ile ilgili atölye çalışmalarına devam edilecektir.” 

4 Şubat 2018 , Pazar Bu haber toplam 461 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama