Günün Tarihi:19 Şubat 2019

Plakada ayrım kalmadı!


Plaka tescil işlemlerinin noterler aracılığı ile yapılmaya başlanmasının ardından yeni bir uygulama da hayata geçti. Plakalardaki il ve ilçe ayrımı kaldırıldı eskiden olduğu gibi harfler il bazında verilecek.

Yeni dönem başladı

Araçların satış, devir ve tescil hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin yönetmeliğin Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından 1 Şubat tarihi itibari ile uygulama hayata geçirildi. Yönetmelik kapsamında Türkiye Noterler Birliği Araç Sicil ve Tescil Sistemi (ARTES) oluşturuldu. Noterler tarafından araçların satış devir ve her türlü tescil işlemini yapılmaya, plaka verilmeye başlandı. 31 Mart 2018 tarihine kadar Trafik Tescil Şube ile beraber devam edecek olan bu uygulamalar 1 Nisan’dan sonra tamamen noterler tarafından yapılacak.

Mart ayı son

Araç tescil işlemi yapmak isteyen vatandaşların artık noterlere başvurması gerektiğini açıklayan Emniyet Yetkilileri, “ Şu anda Trafik Tescil Bürolarımızda 1 Şubat tarihinden önce yapılan satışların tescilleri yapılabiliyor. 1 Şubat sonrasında araç satın alanların tescillerini noterlerden yapması gerekiyor. Adres değişikliği, kayıp- çalıntı ve bireysel müracaat işlemleri Mart ayına kadar bürolarımızdan yapılmaya devam edecek ancak bu tarihten sonra tüm işlemler noterlerden yapılacak” ifadelerini kullandı.

İl bazında

Tescil işlemlerinin noterlere geçmesi sonrasında plakalarda da yeni bir dönem başlıyor. Artık plakalarda il-ilçe ayrımı kalmadı ve eskiden olduğu gibi il bazında verilmeye başlanacak. Çıkarılacak olan plaka noterlerin kullanacağı sistemden belirlenecek böylece ilçeye göre harf uygulaması da son bulacak. Bugüne kadar yapılan uygulamada her ilçeye belirli harfler veriliyor ve araçlara bu harf sırasından plaka veriliyordu. Noterler birliğinin kullanacağı sistemde ise Adapazarı’ndan alınan plaka ile Akyazı’dan alınan plaka harfi aynı sıradan olabilecek.

9 Şubat 2018 , Cuma Bu haber toplam 954 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın