Meclisten Mehmetçiğe destek13 Şubat 2018, Salı

Meclis toplandı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis üyeleri komisyon raporları, ilçe belediyelerinden gelen meclis kararlarının da yer aldığı ilave 10 maddeli toplam 94 gündemi karara bağladı. Meclis Toplantısı’nın ardından taşeron personelin işçi statüsünde istihdam edilmeleri için kurulacak şirketi içeren tek maddelik SASKİ’nin Olağanüstü Genel Kurulu gerçekleştirildi. Madde; meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

 

Hac teklifi

Gündem maddelerinin görüşülmesine başlanmadan önce gündem dışı konuşmalarda söz alan MHP’li Meclis Üyesi Hüdaverdi Bahadır, SASKİ’ye teşekkür ederek sözlerine başladı. Bahadır, “Ancak Çamlıca ve Altındere’de de çalışma bekliyoruz. Bunun yanında bazı büyükşehir belediyeleri Hacca giden vatandaşlara çanta hediye ediyor. Biz de hacca giden vatandaşlarımıza böyle bir çanta hediye edebiliriz” dedi.

 

Yanlış bir şey

Bahadır’ın bu teklifine Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser, ‘Siyaseti oraya sokmayalım. Olmaz yanlış bir şey’ diyerek itiraz etti. Hüdaverdi Bahadır ise bu çıkışa, ‘ Belediye’nin siyaseti yok’ diyerek karşılık verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise kendisinin bu konuya sıcak bakmadığını belirterek, ‘ Arkadaşlarımız değerlendirsinler’ dedi.

 

Mehmetçiğe destek

Gündem maddelerinin görüşülmesine başlanmadan önce AK Parti ve MHP gruplarının ortak teklifi ile meclis üyelerinin oturum ücretlerinin Mehmetçik Vakfı’na bağışlanması oy birliği ile kabul edildi. Meclis üyelerine bu karar için teşekkür eden Başkan Zeki Toçoğlu, “ Bütün gücümüzle bu harekâtı destekliyoruz. Askerlerimizin başarılı olması için dua ediyoruz. Bugün mecliste oy birliği ile aldığımız karar sembolik bir karar. Onların maddi olarak bir şeye ihtiyaçları yok. Devletimiz gerekli bütün desteği sağlıyor. Gönlümüzün onlarla olduğunu belirtiyoruz” dedi.

 

Kabul edildi

Bu kararın ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Gündemin 1 ve 24 arasındaki maddeleri İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan geldiği şekliyle kabul edildi. 25 ve 56. maddeler arası İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na oy birliğiyle havale edildi. 57. madde Plan ve Bütçe Komisyonuna, 58. madde Hukuk Komisyonu’na oy birliğiyle havale edildi. 59 ve 60. Maddelerde Pamukova ilçesi Pamukova Mahallesi’ndeki belirli parsellerle alakalı ‘kamu yararı kararı’ alınması oy birliği ile kabul edildi.

 

SAMEK açılacak

61. madde de ise Büyükşehir Belediyesi tarafından Hendek’e kazandırılacak SAMEK Merkezi için arsa devir edilerek ve süreç resmen başlatıldı. Başkan Toçoğlu işletme konusunda ilçe belediye başkanlarının destek olmalarını beklediklerini yükün ağır olduğunu ifade etti. 64. Madde de 237 araç kapasiteli Katlı Otopark’ın 3 bin 450 lira artı KDV ile Belpaş’a 3 yıllığına kiralanması oy birliği ile kabul edildi.

 

 

Kalıcı işyerleri

Yenikent’te bulunan kalıcı iş merkezleri arasında yer alan bir binanın Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na tahsisi için de Başkan Toçoğlu’na yetki verildi. Başkan Toçoğlu, “Kalıcı iş merkezlerinin işlevsel hale geliyor olmasını çok önemsiyorum. Tüm iş merkezleri depreme dayanıklı ve güçlü binalar” dedi.

 

‘Hayırlı olsun’

Meclis Toplantısı’nda SASKİ’nin 240 milyonluk yeni yatırım paketi de kabul edildi. Başkan Toçoğlu, “Arıtma tesisleri, içmesuyu, yağmursuyu ve kanalizasyon çalışmalarıyla bu yıl SASKİ olarak 240 milyonluk yeni yatırımı hayata geçireceğiz. Büyük bir heyecanla 16 ilçemizin tüm eksiklerini gidermek için projeler üretiyoruz. 240 milyonluk yatırım şehrimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu

 

‘Ferizli’de kaza oldu’

84. madde kapsamında Ferizli OSB Asil Üye Ahmet Soğuk, Yedek Üye Samet Zurnacı, Söğütlü 3. OSB için Asil Üye Zeki Toçoğlu, Yedek Üye Ferda Özten, Kaynarca Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas OSB için Asil Üye Şenay Sakal, Yedek Üye Recep Boğaz seçildi. Seçilen üyeler hakkında sorulan soruya esprili şekilde cevap veren Başkan Toçoğlu, “ İlçe Belediye Başkanları zaten üye oluyorlar. Ferizli’de bir yol kazası oldu. Biz de Belediye Başkanımızı buradan gönderiyoruz” dedi. 85. madde oy birliğiyle kabul edildi. 86 ve 94. maddeler arasındaki 9 gündem İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

 

‘İnşa edeceğiz’

Meclis toplantısı sonrasında SASKİ Genel Kurulunda taşeron personelin işçi statüsünde istihdam edilmeleri için kurulacak şirketi içeren tek madde oy birliği ile kabul edildi. Akyazı’ya bağlı Çamlıca ve Altındere Mahallelerinde gerçekleştirilmesi planlanan kanalizasyon yatırımıyla ilgili söz alan Dr. Rüstem Keleş, “İmar ile ilgili konulardan dolayı Çamlıca kanalizasyonunda bahsedilen bölgeler yapılamamıştı. Daha sonra biz o bölgelerin projesini geliştirdik. O bölgeyi Altındere’nin kalan birimleriyle beraber Akyazı Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştıracağız. Projemiz hazır. İnşallah Akyazı 2. Etap, Çamlıca ve Altındere’yi beraber inşa edeceğiz” dedi.

Bu haber toplam 373 defa okundu.