Günün Tarihi:18 Ocak 2019

 

 

‘Google’ın ilk mucidi Abdülhamid Han’dır’


Kütahya’da konuşan Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ebubekir Sofuoğlu, ülkenin gündemine oturan bir söyleşi yaptı.

Torunu katıldı

Kütahya Belediyesi tarafından düzenlenen 'Vefatının 100. Yılında Ulu Hakan 2. Abdülhamid Han' konulu konferansa konuşmacı olarak, Sultan 2. Abdülhamid'in beşinci kuşaktan torunu Nilhan Osmanoğlu ve Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu katıldı.

10 yıl daha yaşasaydı

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, gidemediği yerlerin fotoğraflarını çektirerek izlediğini belirterek, "Google'ı kullanan, ilk icat eden Sultan Abdülhamid Han'dır.Ulaşım imkanları yok, gitse sorun olacak payitahtta. Ne yapıyor fotoğrafını çektiriyor, izliyor. Oradan bir şey üretiyor. Google'ın ilk mucidi bu anlamda Sultan Abdülhamid Han'dır. 'Coğrafya kaderdir' deniliyor ya coğrafyanın da psikolojisi var. Sultan Abdülhamid Han bir 10 yıl daha tahtta kalsaydı biz dünyanın en zengin devletiydik. Birinci Dünya Savaşı olacaktı ve girmeyecektik” dedi.

İsyan hareketleri

Sofuoğlu, “Özellikle Balkanlar'da ve Orta Doğu'da başlayan isyan hareketleriyle bunalan ve bu haliyle adeta kaynayan bir kazanın içinde olan devletin, 2. Abdülhamit gittiği takdirde durulacağına ve tüm unsurların Osmanlı Devleti'ne itaat edeceğine ve tüm içtenlikleriyle devlete bağlanacağına inanılıyordu” dedi.  Nilhan Osmanoğlu ve Ebubekir Sofuoğlu'na konferans sonrası Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş tarafından hediye takdim edildi.

23 Şubat 2018 , Cuma Bu haber toplam 413 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın