Günün Tarihi:15 Aralık 2018

 

 

Demir ‘Nefes alamaz olduk’


Son yıllarda yürürlüğe giren yönetmeliklerle servisçiliğin yapılamaz duruma geldiğini söyleyen Sakarya Otobüsçüler Ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Cevat Demir, “Potansiyel suçlu konumuna getirildik nefes alamaz olduk” dedi.

‘Para istiyorlar’

Servis şoförleri ve rehber öğretmenlerin eğitim kapsamına alındığını hatırlatan Sakarya Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Cevat Demir, “ Bu eğitimler için esnafımızdan herhangi bir ücret alınmaması gerekiyor. Ancak bazı halk eğitim merkezleri esnaftan para talep ediyor. Konu ile ilgili daha önce de açıklamalarımız oldu ancak bunun önüne geçilmedi” dedi.

‘Sertifika vermiyorlar’

Demir, “Esnaflarımızın bu eğitimi alması gerekiyor. Esnaflarımız da bu sebeple eğitimlerini tamamlamaya çalışıyorlar. Ancak eğitimi tamamlayan esnaflarımız sertifikasını almak istediğinde ücret talep ediliyor. Bu yasal değil. Gerekli mercilere konuyu aktarmamıza rağmen para istenmeye devam ediliyor. Zorla para almaya çalışıyorlar. Biz bu ortamda servisçi arkadaşlarımıza para ödememelerini ve belgeleri almamalarını söylüyoruz. Bu konuya yetkililerin bir an evvel çözüm bulması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Potansiyel suçlu

Servisçiliğin yapılamaz bir konuma getirildiğini de ifade eden Cevat Demir, “ Esnaflarımız potansiyel suçlu konumuna getirildi. Halbuki bugüne kadar ülke genelinde yaşanan olaylarda sorumlular gerçek servisçi esnafı değildi. Bizim amacımız öğrencileri güvenli bir şekilde evlerinden okula götürmek. Başka bir amacımız yok. Gerekli yönetmeliklere harfiyen uyuyoruz ancak nerede bir hadise yaşansa cezasını esnaflarımız çekiyor. Nefes alamaz konuma geldik” dedi.

‘Nasıl karşılayalım?’

Son çıkan yönetmeliğe göre servis araçlarında koltuk sensörü istendiğini belirten Demir, “ Biz üretici firma değiliz. Türkiye’de daha böyle bir araç bile üretilmemişken bize sensör şartı koşuluyor. Üretilmemiş bir aracın özelliklerini bizden istiyorlar. Bir aracın koltuklarına sensör taktırma maliyeti 15 bin lira. Biz araçlarımızı satsak zaten 20 bin lira. Esnaf bunu nasıl karşılasın?” diye konuştu.

Günde iki defa

Emniyetin servis araçlarını denetlediğini söyleyen Cevat Demir, “ Biz polisimizin bizi denetlemesinden asla rahatsız olan insanlar değiliz. Tabi ki denetim olacak. Ancak zamanla yarışan servis araçlarının günde iki-üç defa denetime girmesi de etik değil. Bu iş kaybına neden oluyor ve esnafımız zor durumda kalıyor. Biz bu şartlarda servisçilik yapamaz hale geldik. Kazancımız arabamızın bakımına bile yetmiyor” ifadelerini kullandı.

Çifte standart

Servis araçlarında okul paketi adı altında belirli şartların arandığını belirten Demir, “ Oysa Milli Eğitim’in toplu taşıma sisteminde öğrencileri taşıyan araçlarında hiçbir özellik aranmıyor. Ne yardımcı hostes var, ne de okul paketi var. Maliyeti düşürmek için böyle olduğu söyleniyor. Milli eğitimin taşımalı sistemindeki çocuklar bizim çocuklarımız değil mi? Çifte standart uyguluyorlar” dedi.

26 Şubat 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 319 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın