Günün Tarihi:21 Mayıs 2019

Bravo size gençler


Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde okuyan kız öğrencilerden oluşan 20 kişilik grup, "Gündüz Öğrenci Akşam Gönüllü Öğretmen" sloganıyla başlattıkları projede, ilk ve ortaokul öğrencilerine Türkçe, matematik, sosyal ve fen bilgisi dersleri veriyor.

İlk ve orta

Kredi ve Yurtlar Kurumu Hendek Öğrenci Yurdu'nda kalan 20 kız öğrenci, 1,5 yıl önce başlattıkları proje kapsamında, gündüz derslerinin ardından akşam yurda geldiklerinde binadaki dersliklerde, ilk ve ortaokul öğrencilerine Türkçe, matematik, sosyal ve fen bilgisi konularında gönüllü ders anlatıyor. Proje sayesinde mesleğe başlamadan heyecanlarını da yenmeye çalışan öğretmen adayları, uygulamayı üniversite hayatları boyunca sürdürmeyi hedefliyor.

Sosyal aktivite

SAÜ Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü 1. sınıf öğrencisi Makbule Kırkdişçioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaptıkları faaliyetin öğrencilikleri ve sosyal aktivite anlamında çok faydalığı olduğunu söyledi.  Öğrencileri çok sevdiklerini, kendilerine hiç zorluk çıkartmadıklarını vurgulayan Kırkdişçioğlu, "Onlar da benim geçtiğim sıralarda oturuyorlar. Bildiklerimi onlara aktarmak çok güzel bir duygu, kelimelerle bunu anlatamam." diye konuştu.

Geri dönüşler

Kırkdişçioğlu, sınıfta 9 öğrencisi olduğunu, velilerden de çok güzel geri dönüşler aldığını dile getirerek, "Buraya gelirken çocuklar koşarak geliyor. 'Siz ne yapıyorsunuz?' diye soruyorlar. Yaklaşık 20 arkadaşımızla başlattığımız projemiz 1,5 yıldır devam ediyor" dedi.  Türkçe Öğretmenliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Ümran Şahin de projenin kendilerine çok büyük katkı sağladığına işaret ederek, heyecanını onlar sayesinde yendiğini kaydetti.

10 öğrencim var

"Stajdan önce staj yapmış oluyorum." diyen Şahin, "Öğrencilerimle aramda farklı bir bağ oluştu. Benim için motive edici oluyor, daha önce oturmuş olduğum sıralara öğretmen olarak ders veriyorum. Bu heyecanı erkenden, öğretmen olmadan kardeşlerim sayesinde yaşıyorum. 10 öğrencim var. Velileriyle görüşüyoruz, çocuklarının severek geldiklerini söylüyorlar. Oyun oynatarak, eğlendirerek onlara öğretmeye çalışıyoruz. Velilerimizin mutlu olması, bizleri de mutlu ediyor." ifadelerini kullandı.

KYK yurtlarında

Öğrenci velisi Nurdan Şamlı ise çocuğunun yaklaşık iki yıldır burada ders aldığını belirterek, öğrencilerin başlattığı projeden çok memnun olduklarını dile getirdi.  "İyi ki böyle bir proje düşünmüşler." diyen Şamlı, şunları kaydetti:  "Onlar için de ön hazırlık. Çocuğum özgüven kazandı. Buraya isteyerek ve severek geliyor. Yeri geliyor ben derslerini yaptıramıyorum, buradaki öğretmenleri yardımcı oluyor. KYK yurtlarını çok iyi buluyorum, kızlarımız hiç saygısızlık yapmıyorlar. Böyle güzel yürekli insanları tanıdıkça gelecekte benim çocuğumun da gönül rahatlığıyla KYK yurtlarında kalmasını istiyorum. Bu imkanları sağlayan devlet yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Allah eksikliklerini göstermesin, devletimize zeval vermesin."

27 Şubat 2018 , Salı Bu haber toplam 459 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama