Günün Tarihi:22 Mart 2019

Seferberliği yoğun ilgi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yurt genelinde başlattığı "Okuma-Yazma Seferberliği" ilimizde büyük ilgi gördü. 5 Mart Pazartesi günü başlayacak kurslara şuana kadar 5 bini aşkın kişi okuma yazma öğrenmek için başvurdu.

Şubat ayının ilk haftasında başlayan ‘Okuma-Yazma Seferberliği’nde ilimizde bir hayil yol kat edildi. Öncelikle toplumda farkındalık oluşması adına; bütün pazaryerleri önlerinde, sosyal vakıfların önlerinde, inşaat şantiyelerinde, kahvehanelerde, taksi duraklarında, cami önlerinde ve halk eğitim merkezleri aracılığıyla stantlar açarak ayrıcalık oluşturup, göç alan vatandaşlar bilinçlendirildi. Halen devam eden başvurularda ilimizde hedef Türkiye birinciliği olarak açıklandı.

 

5 bin kişi başvurdu

Bazı yerlerde erken başlayan kurslar var. İl genelinde ise okuma yazma öğrenmek isteyenlerin sayısı şu an 5 bin kişi olduğu öğrenildi. Başvuruların süreceği belirtilirken ilimizde seferberliği atağı Vali İrfan Balkanlığı başkanlığında, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin töre gözetiminde sürüyor. Tüm il genelindeki Halk Eğitim Merkezleri, okullarda, müftülük bünyesindeki kuran kurslarında ve hatta mahalle aralarında bile tahsis edilecek binalarda kurslar açılacak.

 

Kitaplar dağıtılıyor

Bakanlığın kurslara katılacak olan vatandaşlar için illere kitap araç ve gereçleri göndermeye başladığı öğrenildi. Kursa katılanlara ise tüm gereçleri ücretsiz olarak dağıtılacak. İlimizdeki küm kurum ve kuruluşlar bu seferberlik kapsamında üzerine düşeni yaparken yine Vali Balkanlıoğlu başkanlığında oluşturulan İl Seferberlik Kurulu çalışmalarını yoğunlaştırdı. Proje de tek amaç var oda ‘Okuma-Yazma Bilmeyen Kalmasın’.

 

Türkiye’de % 4

Daha önce yapılan toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, “Türkiye’de yüzde 4, Sakarya’da ise TÜİK verilerine göre yüzde 3.26 oranında okumaz yazmaz vatandaşımız bulunmaktadır. Seferberlik kapsamında ilimiz genelindeki okumaz yazmaz vatandaşların yoğun olduğu her yerde stantlar açarak başvurular alacağız” açıklaması yapmıştı.

 

Türkiye birinciliği

Müdür Töre, “Hasta, yaşlı gelemeyecek olan vatandaşların evlerine gideceğiz. Gerekirse evlere kadar öğretmen, usta öğretici göndererek, ilimizde okuma yazma bilmeyen vatandaş kalmaması için çaba göstereceğiz. Seferberlikte Türkiye birincisi olacağız. Sakarya’yı her konuda olduğu gibi bu konuda da en iyi şekilde temsil edeceğiz” dedi.  

 

Öncelik bayanlar

Yine TÜİK 2016 verilerine göre ilimizde okuma yazma bilmeyenlerin sayısı 20 bin olarak göze çarpıyor. Bir ayda ilimizde 5 bin başvurunun yapılması olan ilgiyi gözler önüne seriyor. Projede öncelikli olarak bayanlar, yaşlılar ve engelliler olacak. Evde hasta olan, engelli olan ve talep edenlere evlerde kurs verilecek. Üstelik derse katılan öğretmenlere ek ücret ödenecek. Derslerin 5 Mart Pazartesi günü başlaması bekleniyor. Bazı ilçelerde ise erken başlayan kurslar var. Kurslar da birinci kademeden üçüncü kademeye kadar etaplar olacak. Kursları bitirenlere törenlere diplomaları verileceği öğrenildi.

Sadece Adapazarı’nda 800 başvuru

 

‘Okuma-Yazma Seferberliği’ çağrısına Adapazarı’ndan, Milli Eğitim’e 800 civarında kişi başvurdu.

 

Kampanyanın parçası

Bu kurslara öncülük yaptıklarını ifade ederek açıklamalarda bulunan Adapazarı Halk Eğitim Merkezi(HEM) Müdür Vekili Halil Tosun, “Halk Eğitim olarak biz daha öncede okuma yazma bilmeyen vatandaşlara, iki sınıf öğretmenimiz aracılığıyla okullarda ve bazı mahallelerde okuma yazma eğitimi veriyorduk. Ancak şubat ayı içerisinde cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan hanımefendinin teşvikiyle ülke genelinde başlayan ‘Okuma Yazma Seferberliği’ kampanyası başlatıldı. Bizde İl Milli Eğitim ve Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çerçevesinde halk eğitim olarak bu kampanyanın bir parçası olduk ” ifadelerini kullandı.

 

Adını yazabilmek

Seferberlikten yararlanmak isteyen vatandaşın sadece işini görebilecek kadar öğrenmek istediğini aktaran Tosun, “Okuma- Yazma Seferberliği kampanyasında eğitim almaya gelenlerin çoğu aslında kendi isimlerini yazabilmek, caddeye çıktığında hangi arabaya bineceğini öğrenmek, hastaneye yada bir kuruma gittiği zaman yönünü bulabilmek için geliyor. Bu konudada biz en başta dediğim gibi zaten bu kursları veriyorduk ama sokağa çıkıp adeta adam arıyorduk kurs için. Ama cumhurbaşkanının bu konudaki çağrısı çok önemli bir etki yaptı. Artık vatandaş kendi geliyor öğrenmek istiyorum diyor” şeklinde konuştu.

 

Görev isteyenler

Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne 800 civarında müracaat olduğunu ifade eden Tosun, “Bunlar bize listeleri gönderdi bizde bu işin sekreteryasını yaparak okullara yönlendiriyoruz. Okullarda görev almak isteyen sınıf öğretmenleriyle birlikte ilkokullara veya ortaokullara yakın vatandaşlara  bu okullar bünyesinde yazılma katılımını  sağlıyoruz. Şuana kadar okullar bazında Sakarya’da 30 civarında okuma yazma kursu başlatmış durumdayız.  Her günde bu kursları diğer okullarımızda da açmaya devam ediyoruz.”

 

İlkokul mezunu olacak

Genelde Okuma-Yazma Seferberliğine katılmak isteyen yaş Aralığının 40-50 yaş ve üzeriolduğunu belirten Müdür tosun, “Kurslarımız 2 buçuk ay sürüyor. Kurslar 2 kısma ayrılıyor. 1. kısım okuma- yazma denen kademe. 2. kısım İlkokul mezunu olma seviyesi olan kademedir.  Hiç okuma yazma bilmeyenler 1. kademeden başlıyor. Okuryazar hale geliyorlar ve okuryazar belgesi alıyorlar.  Bu belgeyi alanlar 2. kademeye katılıyorlar. Oradada  başarı gösterdikten sonra sınava girerek şuandaki 4+4+4 sistemi  uyarınca ilkokul mezunu olmuş duruma geliyorlar. Daha sonrasında isterlerse Açık öğretimden lise ve üniversiteye devam ediyorlar” dedi.

 

4 Mart 2018 , Pazar Bu haber toplam 378 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın