Günün Tarihi:26 Haziran 2019

Saray kültürü göz kamaştırdı


8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından ‘Osmanlı İmparatorluğu Dönemi Saray Kültürü İhtişamıyla Birleştiği İpekyolu’ temalı defile düzenlendi.

Defileye katılım

Sakarya Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Giyim Üretim Bölümü öğrencileri ve öğretmenleri tarafından ata yurttan ana yurda ilmek ilmek işlenerek gelen sanatın, Osmanlı İmparatorluğu  Döneminde saray kültürünün ihtişamıyla birleştiği ‘İpekyolu’ temalı defile Best Western Premier Sakarya Hotel’de düzenlendi.

Defile ve kokteyl

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan defile programına katılan misafirlere sonrasında kokteyl verildi. Defileye, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun eşi Esma Balkanlıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, STK başkanları, siyasi parti yöneticileri, ilçe milli eğitim müdürleri, ilçe halk eğitim müdürleri, kaymakamlar, şehit- gazi aileleri, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Tüm kadınların

Günün anlam ve önemine vurgu yapan Esma Balkanlıoğlu, “Kadınlar güçlüdür. Toplumun her yerinde kadınlarımız var. Olmaya devam edecek. Onları sadece bir gün değil her zaman hatırlamalıyız. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlarım” dedi. Daha sonrasında günün önemini anlatmak için sahneye çıkan İl Milli Eğitim Müdürü, “Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü gönülden kutluyorum. Bu anlamlı günde, himayelerinde gerçekleşen bu güzel programa ve Sakaryalı kadınlara vermiş oldukları destekten dolayı saygıdeğer Esma Balkanlıoğlu hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum.”

Güçlü kadın

Müdür Pervin Töre, “Necip milletimiz, medeniyetimizden. Milli. Manevi ve kültürel değerlerimizden aldığı güçle baş tacı kadınlarını daima yüceltecektir.  Şefkatin, merhametin ve sevginin sembolü olan kadınlar her daim sevgiye, saygıya layık olan toplumun en önemli bireyleridir. Bu saygı ve sevgi sadece bir güne sığdırılamayacak kadar büyüktür. Dünyamıza kattıkları sevgi, güzellik ve fedakârlıkları ile insanlığın umudunu yeşerten kadınların desteklenerek güçlendirilmelidir. Kadın ne kadar güçlü olursa toplum da o kadar güçlü olur” dedi.

İyi yetiştiriyoruz

Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Dilek Balcı Saygılı, “Güçlü Türkiye için önce eğitim. Bizler eğitimin birer neferleri olarak geçmişte ve günümüzde vatanımıza milletimize hayırlı evlatlar yetiştirdik ve yetiştirmeye devam diyoruz. Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak genç kızlarımız layıkıyla yetiştiriyoruz. Biliyoruz ki bu bilinçle yetişen nesiller darbelere, savaşlara, zulümlere meydan okuyacaktır. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi, ‘ Türk Milleti öyle analara sahiptir ki her devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir’ sözleriyle yolumuzdan ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

Defilenin anlamı

Konuşmalar sonrası Geçmişten Günümüze Türk kadını Belgeseli sinevizyonu izlendi. Defile ile ilgili açıklama yapan Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Dilek Balcı Saygılı, “ Okulumuzun El Sanatları, El ve Sanayi Nakışı, Giyim Üretim Teknolojileri Bölümleri tarafından hazırlanırken Grafik Tasarım, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Bilişim Teknolojileri, Tarih ve Beden Eğitimi öğretmenleri tarafından destek verilmiştir.

19 kıyafet sergilendi

Tam olarak 19 kıyafetten oluşmaktadır. Defilemiz ise ismini çağlar boyu ticaretin can damarı olmuş, büyüklüğü ve bilinmezlikleri ile insan aklının sınırlarını zorlayan yol İpekyolu’ndan almıştır. Türkleri içinde bu yolun önemi her daim büyük olmuştur” dedi. 

Defileden notlar

Sakaryalı kadınlar farkındalığını göstermek adına tüm öğretmenler, veliler cep telefonlarından 43 şehidimiz ve Mehmetçiklerimize destek vermek için 2582’ye SMS gönderdi.

El Sanatları Şefi Şennur İpek ve Nilüfer Tural tarafından Hürrem Sultanın başlığından esinlenerek yapıldı.

İstanbul Saray hanımlarının tercihi olan 478 Beyoğlu taşı kullanılmış bir kıyafet.

Anadolu esintilerinin yansıtıldığı bir tasarım

140 yıllık el dokuması kumaş kullanılarak sırmalar, zümrüt ve kehribar taşlarıyla süslenmiş bir tasarım.

Ege yöresinin efelerinden esinlenerek hazırlanmış bir kıyafet.

Final kıyafeti ‘Lalenin Osmanlı İmparatorluğu tarafından benimsenmesiyle ‘Lale Arap harfleriyle yazılır ve tersinden okunursa Hilal Ay olur; Hilal ve Ay Osmanlı Devletinin amblemi’

Adapazarı Halk Eğitim Müdürü Halil Tosun ve ekibi de defiledeydi.

Öğretmen evi ve öğretmenleri de bu defileye büyük destek vermiştir.

Esma Balkanlıoğlu defile sonrası veliler ve öğretmenlerle sohbet ederek fotoğraf çektirdi.

 

 

 

10 Mart 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 2544 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama