Günün Tarihi:22 Şubat 2019

Önce seminer sonra tarama


8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle Hendek Belediyesi tarafından kadınlara yönelik eğitim semineri düzenlendi.

Erken teşhis

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Hendek Belediyesi, Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Kanser ve Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Birimi ve Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile toplumumuzda önemli değerlere sahip olan kadınlarımıza yönelik farkındalık oluşturup bilgilendirmek amacıyla “ Kanserde Erken Teşhisin ve beslenmenin önemi ile KETEM ‘lerin Tanıtımı “ konulu eğitim düzenlenerek, birebir danışmanlık hizmetinin verildiği stant açıldı.

 

Seminere katılım

Sindoma Düğün Salonu’nda düzenlenen seminere Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü ve eşi Dilek Püsküllü, AK Parti Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan, Halk Eğitim Müdürü Necati Tan, AK Parti Hendek İlçe Kadın Kolları Başkanı Bedia Yılkın, Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Emin Kula ve Hendek Elele Engellilerle Yaşam Derneği Başkanı Esin Aygen, Kanser ve Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Birim Uzmanı Sibel Gedikoğlu,  Kanser Biriminden Meral Gültekin,  Uzman Diyetisyen Yasemin Tuncerve kadınlar katıldı.

 

Ücretsiz tarama

Düzenlenen eğitim seminerinde Kanser ve Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Birim Uzmanı Sibel Gedikoğlu, ücretsiz yürütülen kanser taramalarının erken teşhiste kadınların sağlığı açısından önemine vurgu yaparak KETEM’lerin faaliyetleri konusunda kadınları bilgilendirdi. Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından birebir danışmanlık hizmeti verilerek, randevu usulüyle 30-65 yaş kadınlarabeş yılda bir rahim ağzı kanseri, 40-69 yaş kadınlara iki yılda bir meme kanseri, 50-70 yaş tüm kadın ve erkeklere iki yılda bir kalın bağırsak kanseri taramalarının ücretsiz yapıldığı anlatıldı. Kanser hücresinin henüz belirti vermeden erken evrede tespit edildiğinde tedavisinin mümkün olduğu, kadınların sağlığının aile için ne anlama geldiğine dikkat çekilerek, fedakarlıklarıyla saygı ve sevgiyi hak ettikleri dile getirildi.

 

Sağlıklı yemek

Kanser Biriminden Meral Gültekin de meme kanseri, rahim kanseri ve kolon kanserinin kadınları nasıl tehdit ettiğini anlatarak alınacak önlemler konusunda bilgiler verdi.

Programda İl Sağlık Müdürlüğü Kanser ve Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Biriminde görevli Uzman Diyetisyen Yasemin Tuncer, Kanserde sağlıklı beslenmenin önemi ve korunma yollarını anlattı. Kadınlara sağlıklı pişirme ve sağlıklı yemek hazırlama konularında önerilerde bulunarak, doğru bildiğimiz yanlış beslenmenin kansere davetiye çıkardığını ayrıca nasıl sağlıklı beslenileceği konusunda da kadınlar bilgilendirildi.

10 Mart 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 2409 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın