Günün Tarihi:17 Ocak 2019

 

 

5 baraj 6 gölet


Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, Sakarya’nın su kaynaklarının en güzel şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Şehrimize 5 baraj 6 gölet inşa ettik” dedi.

Sulama

Sakarya'da tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisinin su yapıları olduğu belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “DSİ'nin Sakarya'ya yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları suyla buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye, derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyoruz.  Sakarya'ya 2 baraj ve 1 gölet inşa ettik. 3 baraj ve 5 göletin inşaatı devam ediyor.  DSİ tarafından Sakarya'da Pamukova Çilekli Barajı ve bu barajın sulamasını tamamlayarak 3 bin 170 dekar arazi sulamaya açıldı” dedi.

İçe suyu ihtiyacı

Sakarya'nın su kaynaklarını en güzel şekilde değerlendirildiğini ifade eden Acu , “2016 yılında hizmete aldığımız Pamukova Kemaliye (Deveboynu) Barajı ile 2 bin 390 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Adapazarı Aşırlar Göleti kapsamında da bin 770 dekar arazinin sulanması sağlanmaktadır.  Sakarya'da birbirinden önemli 3 baraj ve 5 gölet daha inşa ediyoruz. Bu barajlardan birisinin kentin içme suyu ihtiyacını karşılayacak” ifadelerini kullandı.   

Çalışmalar

Acu, “Ballıkaya Barajı 98 metre yüksekliğe sahip bu baraj ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Adapazarı merkez, Erenler, Serdivan, Yazlık, Sinanoğlu, Güneşler, Kazımpaşa, Hanlı, Nehirkent, Bekirpaşa, Çaybaşı-Yeniköy, Akyazı-Karapürçek, Gücücek, Sapanca, Arifiye, Kırkpınar, Kurtköy, Hendek, Yeşilyurt, Ferizli, Söğütlü, Gölkent, ve Limandere yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamış olacağız. İnşaat çalışmaları hızla devam ediyor. İnşallah 2019 yılı içerisinde tamamlayarak hizmete alacağız.”

‘Torağı koruduk’

Sakarya'da sulanan alanların arttırılacağını vurgulayan Acu, kentte son 15 yılda inşa edilen sulama tesisleriyle 28 bin 620 dekar arazinin sulamaya açıldığının altını çizdi. Acu, “Sulu tarımla çiftçilerimize yıllık 22 milyon lira zirai gelir artışı sağladık. Ayrıca inşaat çalışmaları devam eden 9 sulama tesisiyle 45 bin 630 dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Sakarya'da taşkın riski fazla olduğu için taşkın koruma tesisleriyle halkımızı ve toprağımızı koruduk” şeklinde konuştu.

Teşekkür

Acu, “Son 15 yılda inşa ettiğimiz 52 taşkın koruma tesisiyle 150 meskun mahal ve 130 bin 460 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca 7 taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'a, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.  

 

11 Mart 2018 , Pazar Bu haber toplam 1028 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın