Günün Tarihi:18 Ocak 2019

 

 

Onlar Türkçe öğreniyor


Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PICTES) kapsamında Suriyeli çocuklara yönelik Türkçe kursları devam ediyor.

Bin 600 öğrenci

Avrupa Birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında yürütülen projenin İl Koordinatörü Ali Akıllı projenin Suriyelilerin en yoğun yaşadığı 23 ilde uygulandığını ve Sakarya’nın da bu illerden birisi olduğunu söyledi. Pictes Projesi kapsamında 13 ilçede bin 600 Suriyeli öğrenci olduğunu ifade eden Akıllı, 53 Türkçe öğreticisi ile yüzden fazla okulda Türkçe kursları açtıklarını söyledi. Pamukova’da Suriyeli çocukların Türkçe kursunu ziyaret ederek onlarla bir araya gelen Akıllı, çocuklardaki okuma yazma ve konuşma alanındaki gelişmelerden oldukça mutlu olduğunu dile getirdi.

15 saat

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi İl Koordinatörü Ali Akıllı, “Proje kapsamında Suriyeli öğrencilerimize ders dışı zamanlarda haftalık 15’er saat Türkçe kursları düzenliyoruz. Türkçe kurslarının yanı sıra bin 600’ü Suriyeli çocuklara olmak üzere Türk öğrencilerimizle birlikte yaklaşık 2 bin 700 çanta kırtasiye seti dağıtımı gerçekleştirdik. Çok yakın bir süre içerisinde yine Suriyeli öğrencilerimizin tamamına ve binden fazla ihtiyaç sahibi Türk öğrencimize ayakkabı, mont,  t-shirt, atkı, bere, eldiven, çorap gibi kıyafet yardımı yapacağız” dedi.  Akıllı, Suriyeli çocukların okullaşma oranlarını artırmak için çalışmalarının devam ettiğini, Suriyeli aile eğitimleri ile de bunu desteklediklerini söyledi. 

12 Mart 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 389 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın