Günün Tarihi:17 Ocak 2019

 

 

Türk Milletinin destanı


İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü ile ilgili konuşan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Vatanı işgal kuvvetleri tarafından paylaşılan ve tarih sahnesinden yok edilmek üzere olan bir milletin hasletlerini ve değerlerini en veciz şekilde ifade eden bir destandır” dedi.

Şaheser

Bugün, Devletimizin ve Cumhuriyetimizin istiklal ve istikbal mücadelesindeki ruhunu yansıtan ‘İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıldönümünü Milletçe, Milli birlik ve beraberlik içinde kutlamanın kıvancını yaşıyoruz. İstiklal Marşımız, Necip Türk Milletinin Milli Mücadele günlerinde hissettiği duyguları destansı bir üslupla ifade eden bir şaheser olmakla birlikte, dün olduğu gibi bugün de ellerinde bayrak, dillerinde tekbirle vatanını savunan insanımızın üzerinde ittifak ettiği mümtaz bir metindir” ifadelerini kullandı.

İstiklal ruhu

Balkanlıoğlu, “Aziz Milletimizin, Milli ve Manevi değerlerini, acılarını ve duygularını yüreğinde hisseden, Vatan ve Bayrak sevgisinin timsali üstat Mehmet Akif, cephelerde, kahraman ordumuzun içinde, Anadolu’nun her karış toprağında abideleşen İstiklal ruhuyla İstiklal Marşımızı, kaleme aldı. Aynı zamanda İstiklal mücadelemizi zafere götüren süreçte, bilgisini ve heyecanını kürsülerdeki konuşmalarıyla, at sırtında Anadolu’da yaptığı seyahatlerle, derinlikli yazılarıyla Milli Mücadele ruhunun alevlenmesinde umut ışığı oldu. Bu vesile ile İstiklal Şairimiz, Büyük Mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 82. yılında rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” diye konuştu.

97. yıl dönümü

İstiklal Marşımız, “Kahraman Ordumuza” ithaf edilen ve Aziz Milletimizi “Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal” diye müjdeleyen, İstiklal Savaşı’nın tasviri ve tarifi mümkün olmayan güç şartları altında yerini bulduğu, vatanı işgal kuvvetleri tarafından paylaşılan ve tarih sahnesinden yok edilmek üzere olan bir milletin hasletlerini ve değerlerini en veciz şekilde ifade eden bir destandır. Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. yıldönümünde, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü ve Ay Yıldızlı Bayrak uğruna canlarını feda eden bütün Şehitlerimizi ve Gazilerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Marşı’nı kabul eden TBMM üyelerini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Program

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı 11.00 Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi’nde çeşitli programlarla düzenlenecek.

 

12 Mart 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 352 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın