Vatan şairi anıldı13 Mart 2018, Salı

Konuşma

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezi Salonu’nda düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başladı. Akyazı Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi’nin hazırladığı programda ilk olarak öğrencilerden Muhammet Mahmut Atmaca Bakara süresinden bir bölümü okudu. Günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından yapıldı.

Akif’in ruhu

İlçe Kaymakamı Mehmet Fatih Çiçekli, “Mehmet Akif ülkemizin geçirdiği öyle zor şartlarda yoğrularak geldi. Zorluklar içinde yetişti. Babasını kaybettikten sonra sıkıntılar içinde okudu. Milli Marşımızı da zorlamalar ve ısrarlar üzerine yazdı. Ortaya konan beş yüz liralık ödülü de yokluk içinde yaşamasına rağmen kabul etmedi. Akif’in içinde taşıdığı ruh bu milletin içinde taşıdığı ruhtu. Topu tüfeği olmamasına rağmen bu milletin yedi düvel karşısına çıktığı zaman neler yapabileceğinin kanlı canlı bir örneğiydi Akif” diye konuştu.

Bağımsızlık mücadelesi

Çiçekli, “Biz O ruhu aradan 97 yıl geçmesine rağmen 15 Temmuz gecesi tekrar yaşadık. O günler yapılan mücadele bağımsızlık mücadelesi idi. Şimdi yaptığımız mücadele ise geleceğimizi inşa etme mücadelesidir. Yiğitlerimiz Afrin’de Erbab’ta ilerliyorlar. Allah onları muzaffer eylesin” dedi. Bülbül şiirinin seslendirilmesinin ardından Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı belgesellerden oluşan sinevizyon gösterisi izletildi. Programda daha sonra İstiklal Marşımızın Ali Ridat Çağatay tarafından bestelenen ilk bestesi seslendirildi.

 

Bu haber toplam 387 defa okundu.