Günün Tarihi:18 Ocak 2019

 

 

‘İş yapmayanın borcu olmaz’


Büyükşehir Belediye Meclisi’nde belediyenin İller Bankası’na olan borcu için konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkal Etçioğlu, “Tebrik ediyorum devlet para veriyor ise alacaksınız. İş yapmayan belediyenin borcu olmaz. İş yapıyorsanız borçlanacaksınız” dedi.

Meclis toplantısı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis üyeleri komisyon raporları, ilçe belediyelerinden gelen meclis kararlarının da yer aldığı ilave 8 maddeli toplam 77 gündemi karara bağladı. Gündem maddelerinin görüşülmesine başlanmadan önce gündem dışı konuşmalarda MHP’li Erkal Etçioğlu ve Hüdaverdi Bahadır söz aldı.

‘Şam’a benzemesin’

Şehrimizde çok sayıda Suriyeli Mülteci olduğuna dikkat çeken MHP Grup Başkanvekili Erkal Etçioğlu, “ Vatandaşlarımız kendilerine gerekli hassasiyeti gösteriyor. Ancak Tıçcılar Çıracılar gibi mahallelerimize gelen mülteci arkadaşlarımızın dükkanlarının levhalarının Türkçe olması gerekiyor yasaya göre. Tığcılar Mahallesi’nin Şam’ın herhangi bir mahallesinden farkı olmaması benim zoruma gidiyor. Resmi dil esasına göre yasayı takip etmeliyiz. Bu dükkanların çoğu yiyecek ve içecek satıyor, hijyen şartlarının sağlanması gerekiyor” dedi.

‘Adapazarı ilçe değil mi?’

Adapazarı isminin tabelalarda kullanılmaması konusunda da eleştiride bulunan Etçioğlu, “ Erenler ve Serdivan bizim ilçelerimizden de Adapazarı bizim ilçemiz değil mi? Adapazarı’nın belediyesi yok mu? Neden Adapazarı tabelalarda yer almıyor sadece şehir merkezi yazıyor? Şehir girişinde de aynı durum var Karayollarına da konuyu ilettik düzeltilmez ise onları mahkemeye vereceğiz. Adapazarı Kaymakamlığı ve belediyesi olan bir ilçedir adını yazmamak suçtur” şeklinde konuştu.

‘Orta yol bulunmalı’

Büyükşehir Belediyesi’nin Karayolları ile birlikte başarılı çalışmalar hayata geçirdiğini vurgulayan Etçioğlu, “ Biz aynı şeyi Devlet Demiryolları’ndan da bekliyoruz. Belediyemiz demir yolları ile bir orta yol bularak tren sorununu çözmesi düşüncesindeyim. Trafik sorunumuz göbeklerle çözülemez hale geldi, raylı sistem çözümü gerekiyor. Yazlık kavşağındaki göbek bence başarılı oldu ancak bazı noktalarda köprülü kavşak da yapmamız lazım. Belki ikinci döneme nasip olur” dedi.

Borç açıklaması

Belediyenin devlet imkanlarından faydalanması gerektiğini ifade eden Erkal Etçioğlu, “ Belediyemiz İller Bankası’na borçlu iller arasında üçüncü sıradaymış tebrik ediyorum. Devlet para veriyor ise alacaksınız, bu paraların hepsi proje karşılığında veriliyor. İş yapmayan belediyenin borcu olmaz. İş yapıysanız borçlanacaksınız. İller Bankası bize para veriyorsa ve proje karşılığı ise trilyon verseler alırım. Yeter ki alabilecek kredibiliteniz olsun. Bu kredibilite varsa kullanmamak aptallıktır” dedi.

Atış poligonu

Etçioğlu’nun ardından kürsüye çıkan Hüdaverdi Bahadır ise Hendek’te yapılan futbol sahasının tribün ve soyunma odasına ihtiyacı olduğunu ifade etti. Bahadır ayrıca İstanbul’un Olimpiyatlara aday olduğunu hatırlatarak, “Sakarya olarak biz de özellikle kürek ve kano konusunda yatırımlar yapmalıyız” dedi. Bahadır arıca şehre bir de atış poligonu yapılması gerektiğini vurguladı.

‘Denetimler yapılacak’

MHP’li Meclis Üyelerinin gündem dışı konuşmalarının ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise, “ Suriyeli mülteciler konusunda en büyük temennimiz harekat sonrasında kendi ülkelerine dönmeleridir. Ama kendi ülkelerine dönecekleri zamana kadar da biz kendi üzerimize düşeni yapacağız. İsim konusunda sadece Arapça değil başka dillerde de tabelalar var arkadaşlarımız konuyu araştırsınlar. Hijyen kontrolü ciddi bir sorun gerekli denetimler yapılacaktır” dedi. Toçoğlu trafik levhaları konusunda da gerekli çalışmaların yapılması konusunda bürokratlarına talimat verdi.

‘Katı davranıyorlar’

Demiryolları bürokratlarının çok katı olduğunu ifade eden Toçoğlu, “ Birçok proje ile gidiyoruz ancak anlaşmak kolay olmuyor. Yordular bizi. Ankara ile sorun olmuyor ancak bölge müdürlükleri biraz farklı davranıyorlar. Şehir merkezlerinde köprülü kavşak konusunda sıcak değilim. Kötü örnekleri var. Bu topoğrafyayı bozmak günah olur” şeklinde konuştu.

Borç değil kredi

Başkan Toçoğlu, “Şehrimize yatırım için kredi kullanıyoruz. Türkiye’nin en borçlu 3. belediyesi tabii ki değiliz. Bahsi geçen rakamlar İller Bankası kredileriyle ilgili. Kredibiliteniz varsa kullanabilirsiniz. Büyükşehir Belediyemizde her şey açık ve şeffaf. Zaten Büyükşehir Meclisi’nde yetki alarak İller Bankası’ndan kredi kullanıyoruz. İstenirse tüm kredilerin dokümanlarını verebiliriz. Bu kredi borçlarının 712 milyonu SASKİ borçları 110 milyonu da Büyükşehir olarak aldığımız krediler. Biz Türkiye’nin kredi kullanmada 3. Belediyesiyiz. Genel borç durumunda Türkiye’de en borçlu 3. Belediye olmamız mümkün değil” dedi.

‘Bütçemiz dengeli’

Türkiye’de geliri en az olan belediyelerden birisi olduklarını da hatırlatan Toçoğlu, “ Buna rağmen bütçe dengemiz gayet iyi. Bunu borç batağı olarak göstermek yanlış.  Bu iller bankasından proje ile alınan kredidir” dedi. Kürek ve Kano konusunda çalışmaları olduğunu anlatan Toçoğlu, “ kamulaştırma çıktığı için beklemede. Orayı kaybetmemek için de çok önemli bir proje bu. Orayı hafriyatla doldurmak isteyen hevesliler var buna izin vermeyeceğiz” dedi. 

Bin yataklıya imar

Toçoğlu’nun konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Gündemin 1 ve 29. maddeleri İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan geldiği şekliyle kabul edildi. 30. madde Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan, 31. madde Hukuk Komisyonu’ndan geldiği şekliyle kabul edildi. Kabul edilen maddelerden birinci madde de Bin yataklı şehir hastanesi yapılabilmesi için Kulaksız Mahallesi’ndeki 400 dönümlük alandaki imar değişikliği onaylanmış oldu.

Gündem maddeleri

Gündemin 32-61. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. 62. Madde Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilirken 63, 64, 65, 66, 67, 68, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ve 77. maddeler oy birliğiyle kabul edildi. Kabul edilen maddeler arasında Sağlık İl Müdürlüğü’ne 15 Temmuz Camili Mahallesi’nde bulunan Kalıcı İş Merkezleri arasında yer alan bir binanın bazı bölümlerinin tahsisi oy birliğiyle kabul edildi. Üsküp Büyükelçiliği’nin talebi üzerine Ertan Şakiri isimli vatandaşa yardım edilmesine de oy birliğiyle karar verildi. 

13 Mart 2018 , Salı Bu haber toplam 902 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın