Hedef ilk ‘BEŞ’13 Mart 2018, Salı

Sertifika töreni

İhracat Akademisi’nin teorik eğitim bölümü olan Uygulamalı Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi sertifika töreniyle tamamlandı. Törene, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdür Vekili Arzu Yılmaz, Ekonomi Bakanlığı Temsilcileri, SATSO Başkanvekili Orhan Yılgenci ile yönetim kurulu üyeleri ve katılımcı firma temsilcileri iştirak etti.

İlk adım atıldı

SATSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhan Yılgenci açılışta şunları dile getirdi:  “Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak kaliteli eğitim, katma değerli güçlü üretim, nitelikli istihdam ve yüksek ihracat hedefi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sakarya en çok ihracat yapan ilk 10 il arasında 7. sıradadır. İhracat hedefimiz ilk 5 il arasında yer almak ve 2023 ihracat hedefine en yüksek katkıyı veren illerden biri olmaktır. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı,  TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş ve ABİGEM A.Ş. ortaklığıyla #hedefilk5 projesini geliştirdik” dedi.

Olumlu dönüş

Tüm kurumların ilgililerine teşekkür eden Yılgenci, #hedefilk5 projesinin iki bölümden oluştuğunu ifade ederek, “İlk adım İhracat Akademisi, ikinci adım ise Alım Heyetleri organizasyonlarıdır. Akademimizin farkı her katılımcıya tek tek uygulamalı eğitiminin verilmesi ve eğitim sonunda; konusunda uzman, uluslararası bir firmada dış ticaret temsilcisi ile tanışarak deneyimlerinden faydalanma ve sorular sorma imkânı tanınmasıdır. Akademi katılımcılarından olumlu dönüşler alıyoruz. Bu eğitimleri devam ettireceğiz” dedi.

Ciddi çalışma

SATSO Genel Sekreteri Yiğit Ateş projenin detayları hakkında bilgi vererek süreci anlatırken, “Sakarya şu anda ihracatta 7. il konumunda. SATSO olarak ihracatta 2023 hedefimiz var, ilimizin ilk 5’te olması. Bu konuda ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Sakarya’da ihracat yapan önemli firmalarımız var. Fakat ilk 5 e ulaşabilmek için bizim yapmamız gereken küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimizi ihracat yapar hale getirmek. Bizim ihracat akademisi çalışmamız aslında sertifikalı bir ticaret uzmanlığı eğitimidir” dedi.

Süs bitkicileri

İlk çalışmanın 11-15 Nisan tarihleri arasında tarım ve süs bitkiciliği sektörleri ile alakalı olacağını söyleyen Ateş, “Ekim ayında inşaat malzemeleri, Kasım ayında da sanayi ve teknolojiyle alakalı yabancı alım heyetini buraya getireceğiz.” diye konuştu. Fındık ihracatı ve özel amaçlı asansör taşıma sistemi ile ilgili ihracat demolarının sunulmasının ardından geçilen sertifika töreninde 31 katılımcı firma yetkilisine sertifikaları verildi.

Bu haber toplam 389 defa okundu.