Günün Tarihi:21 Nisan 2019

Dikkat hızla artıyor!


Kronik böbrek yetmezliği hakkında bilgi veren Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Savaş Sipahi, böbrek yetmezliğinin sinsice ilerleyen bir hastalık olduğunu belirterek, diyabet hastalığının böbreklerin tahribatında önemli bir payı olduğunu dile getirdi.

Önce konferans

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (SAÜEAH) Böbrek Haftası nedeniyle çeşitli etkinlikler yapıldı. Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve SAÜEAH Nefroloji Kliniği Şefi Doç.Dr. Savaş Sipahi tarafından AKM’de “ Kronik Böbrek Yetmezliği Tanı ve Tedavisinde Kullanılan Yöntemler.” konulu konferans verildi. 

Sağlık çalışanları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ile SAÜEAH iş birliğinde gerçekleştirilen konferansa, hekimler ve sağlık çalışanlarının yanı sıra böbrek hastaları ve yakınları ile vatandaşlar katıldı.

En önemli neden

Doç. Dr. Savaş Sipahi, vücudumuzdaki böbreklerin çalışmasıyla ilgili bilgilerin paylaşımıyla başladığı konferansta, böbrek hastalıklarının tanısı ve tedavisine yönelik açıklamalarda bulundu. Böbrek yetmezliği nedeniyle insan vücudunda yaşana rahatsızlıklardan bahseden Sipahi, böbrek rahatsızlığının en önemli nedeninin diyabet olduğunu ifade etti. 

7 kişiden 1’i hasta

Dünyada ve Türkiye’de gittikçe yaygınlaşan kronik böbrek hastalığının sinsi bir hastalık olduğuna dikkat çeken Sipahi “Dünyada bilinen hastalıkların yüzde 10’unu kronik böbrek yetmezliği oluşturmakta. Ülkemizde de son yıllarda kronik böbrek rahatsızlığı hastalarının sayısında artış var. Türk Nefroloji Derneği’nin gerçekleştirdiği CREDIT çalışması, ülkemizde her 7 kişiden birinin kronik böbrek hastası olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Sinsice ilerliyor

Nefroloji kliniklerine hastaların değişik kliniklerden geldiğini kaydeden Sipahi “ Yani hastalar böbreklerinin artık vücutlarına yetmediğini bir başka hastalıktan rahatsız olduğunda anlar. Hastanın tansiyonu yüksektir, dahiliye ve kardiyoloji kliniklerinde tetkik edilir, sonra anlaşılır ki altta yatan neden, aslında böbrek yetmezliği. Veya hasta, şeker hastalığı dolayısıyla yıllarca endokrin servisinde takip edilir, sonra bakılır ki bu durum hastada böbrek hasarı yapmış. Ya da hasta enfeksiyondan takip edilirken böbrek rahatsızlığı söz konusu olur” şeklinde konuştu. 

Tedavi yöntemleri

Konferansın sonunda tanı ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Sipahi, böbrek nakliyle ilgili hastaların yaşadığı süreçlerle ilgilide paylaşımlarda bulundu.  Dünya Böbrek Haftası etkinlikleri çerçevesinde bir diğer etkinlik ise SAÜEAH Diyaliz Ünitesinde gerçekleşti.

Böbrek pastası kesildi

Hastane idarinin de katıldığı etkinlikte Böbrek hastalığına dikkat çekmek için üzerinde böbrek resimleri basılmış tişörtler giyen Diyaliz personeli hekim ve sağlık çalışanları hastalara sabah kahvaltısı dağıtarak birlikte pasta kestiler. Diyalize giren hastalara küçük hediyelerin dağıtıldığı etkinlikte böbrek yetmezliğine dikkat çekildi. 

25 Mart 2018 , Pazar Bu haber toplam 2611 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama