Günün Tarihi:23 Nisan 2019

Serdivan’da Faroqhi rüzgarı esecek


Uluslararası Fikir Sanat Konferansları kapsamında bugün saat 19.30’da, Alman tarihçi, Profesör Suraiya Faroqhi (Süreyya Faruki), Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’ne konuk oluyor.

Davet

“Osmanlı Kentlerinde Yöneten ve Yönetilen İlişkileri” başlığıyla gerçekleştirilecek program kapsamında; Suraiya Faroqhi, Osmanlı Devleti’ndeki hanedan ve millet ilişkisini ele alarak bu durumun sonuçları hakkında katılımcıları bilgilendirecek. Konu ile ilgili Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi'nden yapılan açıklamada; biri Almanya'da, diğeri Türkiye'de olmak üzere iki doçentlik tezi olan ve Osmanlı tarihi konusunda birçok eseri bulunan Prof. Faroqhi’nin katılımıyla gerçekleşecek programa tüm vatandaşların davetli olduğu belirtildi.

Kimdir?

1941'de Almanya'nın Berlin şehrinde doğdu. Hamburg Üniversitesi'nde okurken öğrenci değişim programı çerçevesinde İstanbul Üniversitesi'ne devam etti. 1968-1970 yılları arasında Bloomington Üniversitesi'nde İngilizce dil eğitimi alanında eğitim aldı. Tez çalışmasını tamamladıktan sonra 1971 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce öğretmenliği yapmaya başladı. İktisadi ve sosyal tarih üzerine çalışan Faroqhi, 1980 yılında biri Almanya'da, diğeri Türkiye'de olmak üzere iki doçentlik tezi hazırladı. 1986 yılında profesör oldu. 1987 senesinde emekli olup Münih Ludwig Maximillan Üniveritesi'ne gitti. Buradan da 2005 yılında emekli olan Faroqhi, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ders veriyor.

31 Mart 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 329 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama