Günün Tarihi:26 Mayıs 2019

Okulda zorbalık mücadelesi


MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi kapsamında okullarda akran zorbalığı üzerine eğitimlerine devam ediyor.

Kaygı bozukluğu

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı, “Okullarda akran zorbalığı konusunda farkındalık oluşturmak, öğrencilerin kendilerine güvenmelerinin kaybolmasına engel olmak, okullarda şiddet oranlarını düşürmek, öğrencilerin özgüven ve özsaygı kaybını önlemek, okullarda disiplin olaylarını azaltmak ve öğrencilerin devamsızlık oranlarını minimuma indirmek, saygılı bilinçli ve kendine güvenen bir nesil inşa etmek, Türk ve mülteci öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak, öğrencileri akran zorbalığına bağlı depresyon, dikkat kaybı, kaygı bozukluğu gibi hastalıklardan korumak, öğrencilerde ekip ruhu, işbirliği,şefkat ve merhamet duygularını geliştirmek gibi bir çok amaçla projemizi yürütüyoruz” dedi.

 

5 ilçede daha

Akıllı, “Kocaali bizim eğitim verdiğimiz yedinci ilçemiz. 5 ilçede daha eğitimler gerçekleştireceğiz. Eğitimlerimizin yanı sıra anket çalışması ile de proje sonunda sonuç raporu yayınlayacağız. Çok başarılı ve donanımlı bir ekiple çalışıyoruz. Okul seminerlerinden aldığımız geri dönüşler son derece olumlu. Bu durum da bizlerin çalışma azmini artırıyor. Çalışmalarımızı www.mebder.org ve www.akranzorbaligi.org web sitelerimizden takip edebilirsiniz” şeklinde konuştu.

 

Güvensiz çocuklar

MEB-DER Proje ekibi üyesi Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Kuaybe Nagehan Özder ,öğrencilerle etkili bir iletişim kurarak akran zorbalığı üzerine doğru bilinen yanlışlardan ve zorbalık durumlarında neler yapılması gerektiğinden bahsetti. 

Özder sunumunda, “Çocuklar pek çok sebepten ötürü zorbalık eder. Kimileri güvensiz hissettikleri için bunu yapar. Duygusal ya da fiziksel olarak daha zayıf birine sataşmak daha önemli, popüler ya da kontrol sahibi hissetmeyi sağlayabilir” dedi.

 

Hayal kırıklığı

Özder, “Diğer durumlarda, çocuklar aslında kilo, görünüş, ırk ya da din açısından farklı olan çocuklara sataşmanın kabul edilemez bir davranış olduğunu bilmedikleri için zorbalık ederler. Bazı durumlarda ise zorbalık süregiden bir muhalif ve saldırgan davranış kalıbının bir parçasıdır. Bu çocuklar öfke, incinme, hayal kırıklığı ve diğer güçlü duyguları yönetmeyi öğrenmede yardıma ihtiyaç duyarlar. Başkalarıyla işbirliği yapmak için gerekli olan becerilere sahip olmayabilirler. Psikolojik destek, hisleriyle baş etmelerine, zorbalıklarını zapt etmelerine ve sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir” diye konuştu.

 

2 Nisan 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 432 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama