Günün Tarihi:22 Mart 2019

‘Sistemi durdurabiliriz!’


Eğitim-Sen Sakarya Şubesi TEOG yerine getirilen liselere geçiş sınavıyla öğrenci alımına yönelik yeni sistem için tüm velilere çağrıda bulunarak, “Telafisi mümkün olmayan bu sistemi hep birlikte durdurabiliriz” açıklamasında bulundu.

İmam Hatip ve Meslek

Bakanlığın açıklamasına göre, sınava girecek 1 milyon 200 bin öğrencinin sadece %10’unun, yani 126 bin 536 öğrencinin, ‘nitelikli’ olarak tarif edilen bin 367 okula yerleşeceğinin belirtildiği açıklamada, “Bu okulların 747’si imam hatip ve meslek liselerinden oluşuyor.

Beklenti karşılanmaz

Bu okulların velilerin beklentilerini karşılamasının mümkün olmadığı vurgulanan açıklamada, “Çünkü, okulun akademik başarısı, öğretmenlerle doğrudan ilgilidir. Okullarda 8 yılını tamamlamış öğretmenler tayin edilebildiği için velilerin beklentileri karşılanmamış olacak. Hatta ulaşım sorunu bile çıkacak” denildi.

Başarılı okullar

Açıklamada, Sakarya’daki 14 liseden sadece 6’sının öğrencilerin dün girmek için gayret ettikleri okullar olduğu ve başarıları belli olan Figen Sakallıoğlu ile TES İŞ Anadolu liselerinin listeye dahil edilmemesi ile hiçbir akademik başarısı bulunmayan okulların listeye alınmasında sorumluluğu olanlarında kamuoyu ile paylaşılması gerektiği vurgulandı.

Özel liseler

Velilere bu sistemden çıkış yolu olarak da özel liselerin işaret edildiği belirtilen açıklamada, “Bizler, eğitim emekçileri ve veliler olarak çocuklarımızın ve öğrencilerimizin geri dönülemeyecek bir yola sokulmasını kabul etmiyoruz. MEB’in ilgili yönetmelik ve yönergesine karşı 12.04.2018 tarihinde ayrı ayrı yargıya başvuruyoruz. Sadece 8. sınıf öğrenci velilerinin değil, tüm toplumun sorunu olarak eylem ve etkinlik yapacağız” denildi.

 

13 Nisan 2018 , Cuma Bu haber toplam 518 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın