Günün Tarihi:23 Şubat 2019

Elmas’a horonlu veda


Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanlığına seçilen Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas'a veda programı düzenlendi.

Törene katılım

Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı olarak seçilen Muzaffer Elmas’a düzenlen SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde ki programa; Vali İrfan Balkanlıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Sakarya Üniversitesi Rektör Vekili Mehmet Ali Yalçın, P. Albay Garnizon Komutanı Mustafa Cüneyt Arıkan, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Sertaç Kesler, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksı, KYK İl Müdürü Arif Özsoy,  Muzaffer Elmas’ın yakınları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve personel görevlileri katıldı.

 

Horon oyunu

Programda ilk olarak öğrencilerin Muzaffer Elmas hakkında hazırladıkları sinevizyon gösterimi yapıldı. Hemen ardından protokol konuşmaları sonrası plaket takdimleri yapıldı. Program daha sonra Devlet Konservatuarı Konseri  ve öğrencilerin hazırladığı horon gösterisi ile devam etti.

 

1970’de kuruldu

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Vekili Mehmet Ali Yalçın, “Sayın Başsavcım, Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanım, değerli protokolüm, öğretim üyelerim, çok değerli konuklar sayın Muzaffer hocamızı anma törenine hoş geldiniz ve bu mutlu günü bizimle paylaştığınız için şükranlarımı sunuyorum. Hepinin bildiği gibi üniversitemiz 1970 yılında kurulmuş bir yükseköğretim kurumu” dedi.  

 

İlk mimar Elmas

Yalçın, “70-80 yılları arasında akademi olarak anılan dönemde hocalarımızın cefakarlıklarıyla ayakta kalmasını ve gelişmesine katkıda bulundular.  80 döneminin ilk mimarlarındandır Muzaffer hocam. O yıllarda akademik anlamda  bir fakülte olmakla beraber İstanbul’dan uzak bağımsız bir üniversite gibi  burada çalıştık. 1992 yılında da Sakarya Üniversitesi’nin kurulmasıyla birlikte gelişme sürecimiz başlamış oldu” dedi.

 

‘Veba borcumuz var’

Yalçın, “Bugün itibariyle üniversitemiz 48 yaşında. Deprem sonrası kampüs’te toplanıp imkanlarla yapılan lojmanlarda kalıp çalışmalarımızı birlikte sürdürüp üniversite adına eğitim adına Muzaffer hoca o zamanlar şehirdeki depreme yönelik faaliyetlerle ilgili çalışmalarda önemli katkılarda bulunmuştur. Bu akabinde rektör yardımcısı olarak eğitim anlamında daha önce planladığı şeyleri adım adım ortaya koydu. Bizde bu ekipte olmaktan büyük mutluluk duyduk. Sakarya Üniversitesi’nde büyük adımlar atıldı ve üniversitemizin bugün ki eğitim düzeyine gelmesinde büyük katkıda bulunan bunun mimarı olan Muzaffer hocamıza teşekkür ediyoruz. Vefa borcumuz var. Orda da aynı başarı göstereceğinden eminiz. Yolu açık olsun her zaman kapımız açık aile olarak her zaman yanındayız” dedi.

 

Trene binip geldim

Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Muzaffer Elmas, “Sayın valim, sayın başsavcım, sayın adalet komisyonu başkanım, sayın rektörüm, sayın emniyet müdürüm,  değerli protokolüm, değerli dekanlarımız, öğretim görevlilerimiz, kıymetli öğrencilerimiz ve değerli basın mensuplarımız hepiniz hoş geldiniz. Bu programı düzenleyen herkese teşekkür ederim. 1980 yılında trene binip buraya geldiğimizde birçok görevde bulundum” dedi.  

 

Yapılanma süreci

Elmas, “Deprem zamanındada yöneticiliğe ara vererek ona yoğunlaştım. 2002’de rektör yardımcısı oldum o süreçte kampüste yapılanma süreci geçirdik. Daha sonrasında kalite, akreditasyon konusunda belirli bir noktaya gelmek için çalıştık. Eğitimde dünyanın geldiği nokta şu; dünyada yeni yüzyılın becerilerini kazanmış mezun birey yetiştirmek.  Mezunlar küresel rekabete açık kolayca adapte olan kişiler olsun bu konuda üniversitemiz çalıştı” şeklinde konuştu.

 

Burada sistem kurduk

Biz değerlerine bağlı öğrenci yetiştirme, onları motive etme konusunda çok önem verdik diyen Elmas, “ Öğrencilerle onların dilinden konuşmak gerekiyor. Onların dilinden konuşmazsanız hiç bir şey katamazsınız. Sistem kurmak dünyada çok önemli. Burada da bu sistemi kurduk.  Yeni başladık göreve ama 2 aydır çalışıyoruz. Geçen hafta Amerika’da Yüksek Öğretim Kongresine katıldık. Onlarda benzer bir sistemi bu sene kurmuşlar. İnşallah onlarla rekabet edecek seviyeye geliriz” dedi.

 

Personelin başarısı

Elmas, “Küresel rekabete açık olmak önemli bir iş. İdari birim sekreterliklerimizin, daire başkanlarımızın,  dekanlarımızın, müdürlerimizin,  bölüm başkanlarımızın, öğretim elemanlarımızın, idari personelimizin  bu başarıda önemli katkıları oldu.  Bizim üniversitede bu başarıları sağlamamızın en önemli nedeni iyilikleri üst üste koyup yapmamız oldu. Çünkü her şey insanlar için. İyi insanlarla bir araya gelirseniz ekibinizde iyi olur çalışmalarınızda başarılı olur” dedi.

 

En iyi üniversite

Elmas, “Zor zamanlarda yaşadık. Üniversitemizi biz hiçbir zaman bir devlet kurumu mantığı dışında bir algıyla yönetmedik. Üniversitemizde devlet kuralları geçerlidir. Sakarya Üniversitesi oransal olarak Türkiye’deki en iyi üniversitelerden birisidir. O yüzden ekibimize çok teşekkür ederim. Zor zamanlarda kaldığınızda en büyük yükü aile çekiyor. Bu yönden eşimin hakkını ödeyemem. Ankara’daki yüksek öğretim başkanlığındaki görevimde üniversitemizin yüksek öğretim alanındaki gelişmelerine ışık tutacak, katkı sağlayacak, karar vericilere buradan destek çıkacak bir göreve gidiyorum” dedi.  

 

Yine destek olacağız

Elmas, “Benim içimde bugün bir burukluk var motivasyon ve neşe de var. Bu benim için gurur verici bir görev. Buradan aldığımız bir motivasyon ve güçle orada da güzel işler yapmaya çalışırız. Yine Sakarya Üniversitesi bizim için destek kaynağı olacaktır. Burada beni Karadenizli olduğum için horonla uğurlayacaklar. Herkese çok teşekkür ederim” diye ifade etti.

 

8 sene emek verdi

Vali İrfan Balkanlıoğlu ise, “8 ay oldu ben buraya atanalı. O süre içerisinde rektörümden çok şey öğrendim.  Bazı insanlar vardır ya kendi stresi sıkıntısı olsa bile dışarıya hiç yansıtmaz Anadolu tabiriyle kan tükürür kızılcık şerbeti içtim derler. Öyle bir kişiliği var. Çevresine sürekli pozitif enerji veren olumlu ve  iyi davranış sergileyen uzlaştırıcı kişiliğiyle güzel örnekler sergileyen bir hocamız. Sakarya Üniversitesinde çok emeği var. 8 sene rektör yardımcılığı 8 sene rektörlük çok emek verdi” dedi.  

 

Söz küçük kalır

Vali Balkanlıoğlu, “Son zamanlarda bu üniversitede bütün gelişimleri ekibiyle birlikte Muzaffer hocamız sağlamış. ‘Seni görmeye göz yetmez göz küçük kalır, seni met etmeye söz yetmez söz küçük kalır.’ Muzaffer bey gittiği için gerçekten üniversiteden ve dışarıdan bir ok kişi üzüldü. Rektörümüzün uzlaştırıcı kişiliği öğrencisi için çaba sarf etmesi onların bir adım ileriye gitmesi için son derece önemli. Yani giderken hoş bir seda bırakmak son derece önemlidir” dedi.  

 

Başarı diledi

Her şeyin isnatta bittiğini belirten Balkanlıoğlu, “Rektörümüz her gittiği yeri taşıdığı ağır sorumluluğun bilinciyle çalışarak yükseltmiş. Bu makamların hiç biri kalıcı değil önemli olan bulunduğu yere insanlığa faydalı olmaktır.  ‘Peygamber efendimiz diyor ki; sizin en iyileriniz, başkalarına faydaları olandır. Elinden ve dilinden emin olunandır Müslüman dediğin.’ Rektörümüz şimdi çok güzel ve kaliteli bir göreve gidiyor” dedi.  

 

Seviye ve kalite

Vali Balkanlıoğlu, “Türkiye’de üniversitelerimizde seviyeyi ve kaliteyi yükseltecek bazı tedbirler alacak. Bazı üniversiteler var ki ticari amaca açılmış sadece parayı alır ve çocuklarımıza ilim vermiyor. Rektörümüzde bu görev sayesinde onlara müdahalede edecek.  Ben rektörüme yeni görevinde başarıla diliyorum” dedi. Halkoyunları ekibinin gösterisi ve Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin konseri ile devam eden programın sonunda Prof. Dr. Elmas’a tablo hediye edildi. 

14 Nisan 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 673 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın