Günün Tarihi:23 Şubat 2019

‘Plaka kaderimiz olmayacak’


Sakarya’da yıkım kararı olan okul olmadığını belirten velilerin gönlünün rahat olmasını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Sakarya’nın eğitiminin daha iyi yerlere geleceğini de belirterek, “ Eğitimde 54. Sıradayız ama plaka kaderimiz olmayacak” dedi.

Tanışma toplantısı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine kısa süre önce atanan Fazilet Durmuş dün basın ile tanışma toplantısı düzenledi. Öğretmenevi’nde düzenlenen basın toplantısına Durmuş’un yanı sıra Müdür Yardımcıları, Milli Eğitim Bürokratları ve basın mensupları katıldı. Toplantıda basın mensupları ile tanışan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, eğitim konusundaki çalışmalar hakkında da bilgilendirmede bulundu.

 

‘Asıl olan öğrenciler’

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini 10 günden beri yürüttüğünü ifade eden Fazilet Durmuş, “ Eşim Pamukova Devlet Hastanesi Başhekimi olarak görev yapmakta. Şunu da belirtmek isterim ki buraya geliş süreci eşimin burada görev yaptığı için olmadı. Tam tersi bakanlığımızın benim atamamın gerçekleşmesinin ardından eşimin burada görev yaptığından haberi oldu. Çünkü bizim için görev yaparken yerin ve mekânın bir önemi yok. Şunu açık yüreklilikle söylüyorum ki Sakarya değil, Ağrı da demiş olsalardı gözümü kırpmadan giderdim. Benim için asıl olan şey öğrencilerimdir. Geleceğimizi onlarla şekillendireceğiz çünkü” dedi.

 

Birlikte başaracağız

Daha fazla çocuğa ulaşmak amacında olduklarını belirten Durmuş, “Bizim gönlümüz insanı seven bireyler yetiştirmek istiyor. Bugün bu toplantıyı lüks bir mekânda da yapabilirdik ama kendi kurumumuzda öğrencilerimizin emek ve gayretleri ile yapmak istedik. İşin merkezinde öğrencilerimiz var, 183 bin öğrencimizi 10 bin öğretmenimizle birlikte hizmet edebilmek için çalışacağız. Bunu Sakarya’daki bütün paydaşlarımızla birlikte başaracağız. Öğretmenlerimizin yeri geldiğinde öğrencilerin annesi ve babası olabilecek kişiler olmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Söylemler değil yapılanlar

Meslek hayatında sadece beş öğrencisinin evini ziyaret edemediğini söyleyen Fazilet Durmuş, “ Onu da görev yerim değiştiği için gerçekleştiremedim. İl Müdürü olduktan sonra da buna devam etmeye çalıştım. Ne kadar mutlu olduklarına çok zaman şahit oldum. Her anımı her dakikamı öğrencilere harcamaktan zerrece pişman olmadım. Öğretmenlerimiz işin merkezinde biz de onlara önderlik edeceğiz. Öğrencimize dokunduğumuzda aslında ülkemize dokunuyoruz. İnsanlarda etki bırakan şey söyledikleriniz değil yaptıklarınızdır” dedi.

 

İtimat ve huzur

Sakarya’nın tarihine ilişkin araştırmalar da yaptığını ifade eden Durmuş, “Beni en çok etkileyen kısımlardan bir tanesi de Adapazarı Aynalı Kavak Çarşısı’nda köylülerimiz bakraçları ile sabahtan öğleye kadar yoğurt satıyorlarmış, öğlenden sonra ise satamadıklarını ağaca asıyorlarmış. Yoğurt ihtiyacı olan kişiler ağaçta bulunan bakraçlardan ihtiyaçları kadar yoğurdu alıp parayı da içine bırakıyorlarmış. Bu coğrafya 72 milletin olduğu bir coğrafya ve mazisinde itimat var. Bu hikâyede benim tespitim buydu. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu coğrafyada itimadın abideleştiği bir huzur coğrafyası oluşturmak istiyoruz. Bunu hep birlikte başaracağız” diye konuştu.

 

Youtube kanalı

Gençlerin ilgi alanlarını bildiklerini ve bu alanlara yönelik çalışmalar da yaptıklarını dile getiren Durmuş, “ Bu sebeple bir Youtube kanalı da açtık. Öğrencilerimizin yapmış oldukları güzel çalışmaları oradan paylaşacağız. Onların oldukları mecraların içerisinde yer almamız gerekiyor” şeklinde konuştu. Madde ve teknoloji bağımlılıklarından öğrencileri çıkartmak gerektiğini de dile getiren Durmuş, “ Fikri hür vicdanı hür nesil yetiştirmenin temeli budur. Madde bağımlısı olan nesiller yetiştirmek istemiyoruz” dedi.

 

Kahvehaneye gidecekler

Kıraathaneleri ziyaret edeceklerini belirten Durmuş, “ Biz sizin ayağınıza geliriz yeter ki çocuklarımız için güzel bir değer ortaya koyalım diyerek bunu yapacağız. Velilere buralarda ulaşarak güvenli internet ve bağımlılıklar konusunda bilgilendirmelerde bulunacağız. Rehber öğretmenlerimiz de bize eşlik edecekler. Eğitim her zaman ve her yerdedir” ifadelerini kullandı.

 

‘Yıkım kararı yok’

Müdür Durmuş açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Milletvekili Engin Özkoç’un valilik brifingi üzerinden yaptığı açıklama ile Sakarya gündemine oturan yıkılması gereken 21 okula yönelik sorulan soru üzerine Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Yıkım kararı olan okul yok. Bunu çok net bir şekilde söylüyorum. Ülkemiz deprem sürecini geçirdikten sonra Türkiye genelinde güçlendirme analizleri yapılmaya başlandı. Güçlendirmesi yüzde 40’ın altında olanlar iyileştirilme süreci ile yenilendi. Güçlendirme oranı yüzde 40’ın üzerinde çıkanlara yıkım kararı verildi. Güçlendirme maliyetinin yıkım maliyetinden yüksek olması durumunda yıkım kararı veriliyor” dedi.

 

Gönül rahatlığı

Durmuş, “İlimizdeki 21 okul ile ilgili yıkım kararı yok güçlendirme kararı var. Güçlendirme maliyeti yüzde 40’ın altında olduğu için. Bu okullarımızdan 5 tanesinin güçlendirmesi de tamamlandı. 6 tanesi yıkım kararı olduğu için değil kapasitesi yetersiz olduğu için yıkılıp yeniden yapılacak. Depremden dolayı okullarımızda öğrencilerimize sıkıntı oluşturacak bir durum yok. Bu okullar arasında 2018 yılı yatırımında güçlendirilecek olanlar da var. Çok net bir şekilde söylüyorum okullarımıza yönelik bir yıkım kararı yok. Çocuklarınızı gönül rahatlığı ile okullara gönderebilirsiniz” diye konuştu.

 

Okul ihaleleri

Atatürk İlkokulu’nun yıkılıp yerine otopark yapılması konusunda bir gelişme olup olmadığı yönündeki soru üzerine ise Durmuş, “Atatürk İlkokulu için görüşmeler devam ediyor. Adapazarı İmam Hatip Lisesi yıkıldı. Yeni bina yapımı bu yılki yatırım planına alındı. 2018 yılı yatırım planlarında bulunan 18 tane okulun ihalesi de kısa süre içinde yapılacak” dedi. Sakarya’nın eğitim sıralamasında 54. sırada olmasının hatırlatılması üzerine ise Durmuş, “Plaka kaderimiz olmayacak” dedi.

 

Nitelikli okullar

Sınavla öğrenci alacak okullar konusunda sorulan soru üzerine ise Fazilet Durmuş, “ Bu yola çıkılırken sadece fen, sosyal bilimler ve proje okullarının sınavla öğrenci almasına karar verilmişti. Ancak ildeki bu okullar 8. Sınıftaki öğrenci sayısının yüzde 10’unu alabilecek kapasitede değilse Anadolu lisesi ekleniyordu” dedi.

 

Kontenjan açıklaması

Durmuş, “Bu işle ilgili çalışan ekip arkadaşlarımız iki Anadolu lisesini de teklif etmişler. Bizim 8. Sınıfta 13 bin öğrencimiz var. Bunun yüzde 10’u bin 300’dür. Bizim de kontenjanımız Sakarya Anadolu Lisesi eklenerek bin 320 oldu. Fen lisesi ve Sosyal Bilimler lisesinin yeterli olmaması sebebi ile bir Anadolu Lisesi eklenmiş. Bunun ötesinde meslek liselerinin hangi nitelik ile alındığı konuşuluyor. Ancak bu liselerde sadece belirli bölümler sınavla öğrenci alacaklar” şeklinde konuştu.

 

‘Değişim başladı’

Bazı ilçelerde İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile ilgili sıkıntıların yaşandığının ve sorunun nasıl çözüleceğine yönelik soru sorulması üzerine ise Durmuş, “ Bu sıkıntılar Pazartesi günü düzeliyor. Atama kararnameleri ne ise onlar uygulanacak. İnşallah sorunların giderilmesi noktasında çalışacağız. İlçeleri kendi kaderine bırakmayacağız. Bir değişimin başladığına şahitlik edeceğiz” ifadelerini kullandı.

14 Nisan 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 729 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın