Günün Tarihi:22 Mart 2019

Nitelikli okul kriteri ne?


CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl ilk defa uygulayacağı TEOG yerine getirilen Liseye Geçiş Sınavı’na Sakarya’dan neden 14 okul alındığını sordu.

Soru önergesi

Sakarya’da 5 Fen Lisesi, 33 Anadolu Lisesi, 39 Mesleki ve Teknik Anadolu ve Çok Programlı Lise, 18 Anadolu İmam Hatip Lisesi, 1 Güzel Sanatlar Lisesi, 1 Spor Lisesi olmak üzere nitelikli 97 lise olduğunu dile getiren Özkoç, “Sakarya özelinde 5 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 4 Anadolu İmam Hatip Lisesi, 4 Fen Lisesi, 1 Sosyal Bilimle Lisesi, 1 Anadolu Lisesi sınavla öğrenci alan okullar kapsamına dahil edilmiştir” dedi. Okul konusunu Meclis’te dile getiren Özkoç, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Figen Sakallıoğlu

Belirlenen okullarla ilgili şu soruları dile getirdi; “Kamuoyunda “nitelikli lise” olarak bilinen, sınavla öğrenci alan söz konusu okullar, hangi kriterlere göre belirlenmiştir? Sakarya’da sınavla öğrenci alınacak okulları, hangi komisyon belirlemiştir? Komisyonda kimler görev almıştır? Geçtiğimiz yıl 474 puanla öğrenci alan Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi gibi kentin köklü ve gözde okullarının merkezi sınavla öğrenci alınacak okullar arasına dahil edilmemesinin gerekçesi nedir? Sakarya’nın 16 ilçesi bulunmaktadır. Sadece Serdivan ilçesinde ve bir tane Anadolu Lisesinin sınavla öğrenci alan okul kapsamına alınmasının nedeni nedir? Diğer ilçelerde Anadolu Lisesi tercih etmek isteyen öğrencilerin sorunları nasıl çözülecektir? Sakarya’da 11 ilçede,  merkezi sınavla öğrenci kabul eden okul buLunmamaktadır. Bu ilçelerdeki veli ve öğrencilerin yaşadığı haksızlık, mağduriyet nasıl telafi edilecektir?”

İzaha muhtaç

Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Sakarya’nın gözde okullarından Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi’nin nitelikli okullar listesine dahil edilmemesini, Meclis gündemine taşıdı. Sakarya’da geçen yıl TEOG sınavında 474 gibi yüksek bir puanla öğrenci alan, üniversite yerleştirme başarısı yüksek, nitelikli eğitimiyle göz dolduran Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi gibi bir okulun, sınavla yerleştirme sistemine dahil edilmemesinin “izaha muhtaç” olduğunu vurgulayan Özkoç, “Gözde Anadolu Liseleri, sınav sistemi dışına çıkarılarak, yok ediliyor. Yoksul demiyorum, zengin olmayan bütün yurttaşlar için nimet olan bu kaliteli devlet okulları vasatlaştırılarak, aileler ve çocuklar cezalandırılıyor” dedi.

TEOG puanları

Sınavla öğrenci kabul edecek okulların, hangi kriterlere göre belirlendiğini soran Özkoç, “Başarı mı, kalite mi, altyapı mı, kurumsallık mı, ne esas alınıyor? TEOG puanları, üniversiteye yerleştirme başarıları göz önüne alınıyorsa, Sakarya’da öne çıkan Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi, Mithatpaşa Anadolu Lisesi, Şehit Üsteğmen Selçuk Esedoğlu Anadolu Lisesi, Ali Dilmen Anadolu Lisesi, Şehit Muhammet Fatih Safitürk Anadolu Lisesi, Akyazı Konuralp Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi gibi Anadolu Liselerine ne oldu? Hangi kriterlerle 14 lise belirlendi? Seçilen 14 okulun, 5’i Mesleki ve Teknik, 3’ü İmam Hatip lisesi” diye konuştu.

Özel okula teşvik

Özkoç, “Çocuğunu Mesleki Teknik Liseye veya İmam Hatip Lisesi’ne göndermek istemeyen veliler için sadece 6 seçenek var; 1 tane Anadolu Lisesi, 1 tane sosyal bilimler lisesi, 4 de fen lisesi. Bu işin iki türlü tahribatı var. Birincisi; evlatlarının iyi eğitim almasını isteyen anne babalara özel okullar adres gösteriliyor. Bakın biz bunu 4+4+4 sistemine geçilirken söyledik. Ben Meclis’te rekor konuşmayla 12 saatte anlattım; bu sistem, özel okulları mecbur kılacak. Ve ne yazık ki dediğimiz oldu; 2012’den bu yana özel okullardaki öğrenci sayısı ikiye katlandı. 2012’de özel okullardaki öğrenci sayısı 535 bin’di, 2017’de 1 milyon 174 bini buldu” şeklinde konuştu.

‘Hesabı kim verecek’

Özkoç, “İkinci ivmeyi de bu yeni sistem yaratacak. Anne babalar, ellerindeki kıt imkanlarla, yemelerinden, içmelerinden, hayatlarından keserek evlatlarını özel okullara göndermek zorunda kalacak.  Hiç imkanı olmayanlar da sisteme mahkum kalacak. Ya da son yılların artan trendi açık liseye yönelecek. İkinci büyük haksızlık da; çocuklarımızın emeklerinin ziyanı olacak. Yıllarca Anadolu lisesi sınavlarına hazırlanan, dönemin en yüksek puanla öğrenci kabul eden okullarına girmeye hak kazanan çocuklarımıza ne olacak? Geçen yıl 474 puanla girdikleri okula, bu yıl ikamet belgesiyle öğrenci kaydedilmesinin hesabını bu çocuklara kim verecek?” dedi.

Mücadele

Engin Özkoç, açıklanan listeye göre, Sakarya’da 11 ilçede nitelikli okul bulunmadığına da dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Sakarya’da belirlenen 14 nitelikli okul, 5 ilçenin sınırları içinde. Yani; Karasu, Kocaali, Kaynarca, Geyve,  Söğütlü, Karapürçek, Taraklı, Ferizli, Pamukova, Sapanca, Erenler’de bir tane nitelikli okul yok. Buralarda yaşayan aileler, çocuklarına iyi bir eğitim aldırmak isterse, devlet bu ailelere nasıl bir imkan sağlayacak? Hükümet, bu sorunun cevabını, 211 kalemde vergi ödeyen vatandaşa vermek zorunda. Eğitim, devletin en önemli hizmetidir. Neden insanlarımızın elindeki kısıtlı imkanları da ortadan kaldırmaya çalışıyorsunuz? Tüm bu soruların yanıtını, Meclis’teki muhataplarına yönelttim. Sonuna kadar da sürecin takipçisi olacağım, velilerin, çocuklarımızın, yarınlarımızı düşünen vatandaşlarımızın yanında yer alacağım. Bu büyük haksızlığın önüne hep beraber geçmek, mücadele vermek zorundayız.”

 

15 Nisan 2018 , Pazar Bu haber toplam 719 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın