Günün Tarihi:22 Şubat 2019

Ustalar burada yetişecek


Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, Mesleki Sınav Merkezi'nde (MSM) gazetecilerle bir araya geldi.

Tahsis edildi

SESOB Başkanı Alişan, SESOB MSM'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, merkezlerinin Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından inşaat sektöründe 10 meslekte sınav ve belgelendirme yapmak için yetkilendirilmiş bir kuruluş olduğunu söyledi. Toplantıda konuşan Başkan Alişan, “2012 yılında mesleki yeterlilik kurumu ulusal standartlar yeni çıktığında bir hemen çalışmalara başladı. Biz bir ön görüyle hareket ederek 2012’de 1. Endüstri Meslek Lisesinin sığınağını vali ve il milli eğitim müdüründen talep ettik. Bize tahsis ettiler. Bizde bir sınav merkezi haline getirmeye başladık. İlk önce inşaat sektöründe başladık. 4 meslek dalında yeterliliği aldık. Sınav ve yeterlilik yetkisine sahip olduk. 10 meslek dalında sınav ve belgelendirme yapabilecek kapasiteye geldik” dedi.

Sınavlar yapılacak

Alişan, “Türkiyede ilk ve tek meslek kuruluşu biziz. Bu sadece Türkiye’nin 12 ilinde var 15 tane sınav merkezi var. Her yıl iki sefer denetlemekteyiz. Torpilin çalışmadığı bir tek iş budur. Mesleki yeterlilik sınavını sınav yapıcının dışında kimse izlemeyecez ve giremez. Biz SESOB olarak dünyanın en önde tesislerin içine girmeyi sağladık. Biz hala orada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu zamana kadar 436 tane sınav açtık. Bu sınavda belge almaya hak kazanan 3 bin 526 kişiye belge verdik. Burada merkezimizde 39 kişi ile çalışmaktayız. Tam zamanlı çalışan 18, yarı zamanlı sınav yapıcı olmak üzere toplam 39 kişiyiz. Bu merkezde eylül ayından beri belgelendirme sınavı yapıyoruz” dedi.  Konuşmaların ardından Başkan Alişan ve basın mensupları mesleki sınav merkezini gezdi.

 

26 Nisan 2018 , Perşembe Bu haber toplam 387 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın