Günün Tarihi:23 Şubat 2019

SAÜ’de Olimpiyat serüveni


Sakarya Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü tarafından “Olimpiyat Serüveni: Adaylık, Ev Sahipliği ve Kazanımları” isimli bir etkinlik düzenlendi.

Olimpiyat

SAÜ Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapılan etkinliğe Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Dr. Neşe Gündoğan ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gazanfer Doğu konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Doğu, konuşmasında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde olimpiyatların Türkiye’de düzenlenmesi için yaptıkları başvuru ve adaylık sürecini anlattı. Doğu, “O dönem olimpiyatları alamamamızın en önemli sebebi spor kültürümüzün olmaması. Maalesef ülkemizde spor için harcanan paraların geri dönüşünü alamıyoruz. Spora ayrılan bütçelere bakıldığı zaman Avrupa’nın en iyi ülkesiyiz. Altın madalyalı sporcularımız var, fakat yeterli değil. Bu da olimpiyat ailesi içinde bizi destekleyecek yeterli destek bulamamıza sebep oluyor” dedi.

Anayasaya ters

Dünyada anayasasında spor ile ilgili madde olan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Prof. Dr. Doğu, “Türkiye’de federasyonların devletten aldıkları paraların yüzde 95’i elit sporculara harcanıyor. Altyapı ve yaygın sporlara harcanan paralar ise sadece yüzde 5 civarında. Aslında bu anayasaya ters düşüyor. Tesisleşme konusunda çok iyi bir durumdayız” diye konuştu.

2 milyon

Konuşmasında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin çalışmalarından bahseden Dr. Neşe Gündoğan da, şunları söyledi: “Olimpik hazırlıklar ve destek programları ile olimpik sporcu ve takım destek programları, antrenör gelişim seminerleri, milli kamp ziyaretleri ve eğitim seminerleri yapıyoruz. Milli takım eğitim seminerleri ile dopingle mücadele, sporcu beslenmesi ve ergojenik yardımlar, sporcu motivasyonu, yabancı dil, kariyer planlama yaparak 2017 yılında 36 kamp ziyareti gerçekleştirdik. Son 11 yılda yaklaşık 2 milyon öğrenciye ulaşarak, genç nesillerin erken yaşta spor kültürünü edinmelerini sağlıyoruz. Çocukların spora yönlendirilmesi ile bedensel, zihinsel ve sosyal yönden sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunuyoruz.”

Plaket

Komite olarak Fair Play faaliyetleri yürüttüklerini kaydeden Dr. Gündoğan, “Türkiye Fair Play Ödülleri, üniversiteler kervanı, karikatür yarışması ve sergisi düzenliyoruz. Dopinge karşı verdiğimiz mücadele ile son beş yılda önemli bir düşüş yaşandı” ifadelerini kullandı. Etkinliğin sonunda Prof. Dr. Doğu ve Dr. Gündoğan’a plaket takdim edildi.

4 Mayıs 2018 , Cuma Bu haber toplam 757 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın