Günün Tarihi:24 Mayıs 2019

‘Kendinizi yetiştirmelisiniz’


SASGEM tarafından düzenlenen ‘Mühendislik ve Yönetim’ başlıklı konferansta SAÜ öğrencileriyle bir araya gelen Dr. Rüstem Keleş, “Mühendislik eğitiminin yanında yönetim eğitimi almış, üst düzey teknoloji kullanma yeteneğine sahip, sinerjik düşünen, hızlı karar verebilen insanlar olarak kendinizi yetiştirmeniz sizi her zaman bir adım önde tutacaktır” dedi.

‘Mühendislik ve Yönetim’

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından düzenlenen ‘Mühendislik ve Yönetim’ başlıklı konferansa katıldı. Sakarya Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen konferansta Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, akademisyenler ve öğrenciler yer aldı. Program sonunda Dekan Sarıbıyık tarafından Keleş’e teşekkür belgesi ve hediye takdim edildi.

Endüstri

Günümüzde kurumların bir mühendisten daha fazlasını istediğini belirten Dr. Rüstem Keleş, “İçinde yaşadığımız çağ bunu gerektiriyor. Dolayısıyla biraz kalıpların, sınırların zorlanması,  bakış açılarının değiştirilmesi gerekiyor. Bir yönetici ‘Gelecekte ne gelecek?’ sorusunun cevabını verdiği, stratejik ve operasyonel düzeyde ortak bir yönetim perspektifi geliştirebildiği zaman başarılıdır.  Değişim küreselleşiyor, dönüşüm bütün hızıyla devam ediyor. Bu toplumları ve organizasyonları etkiliyor. Rekabet artıyor, çeşitleniyor. Mega rekabet ortaya çıkıyor. Endüstri 4.0 gibi özellikle mühendisler açısından çok önemli bir yönetim ve yaklaşım tarzı gelişiyor. Bu değişim ve dönüşüme ayak uydurulması, doğru soruların sorularak bunların en doğru tarzda cevaplandırılması gerekiyor” diye konuştu.

Bilgi çağı

Dr. Rüstem Keleş, “Bilgi çağındayız. Günümüzde, olayların ve süreçlerin sınırları sanıldığı kadar net değil. Artık sebep sonuç ilişkileri daha kompleks hale geldi. Belirli bir hiyerarşi içerisinde süreçleri tasarlayıp talimatlar vererek istenilen sonuca ulaşılamıyor. Bu nedenle ürün temelli bakış açısından, eylem ve süreç temelli analiz ve bakış açısına odaklanmak gerekiyor. Kaos değil ama öngörülemeyen bir sistem var. Artık statik değil dinamik bir denge kurmak gerekiyor” dedi.

Hızlı karar

Keleş, “Ünlü Yönetim Bilimci Peter Drucker’ın; ‘Bir yönetici astlarının kabiliyetlerini ortaya çıkarabilen, onların yeteneklerini geliştirebilen ve performanslarını artırabilen kişidir’ yaklaşımını iyi anlamamız gerekir. Artık Türkiye’nin ve dünyanın hiçbir yerinde gözünüzün içine bakan, söylese de ben onun söylediğini yapsam diyen insanlar yok. İşten siz sorumlusunuz. Sonuç elde etmek zorundasınız. Mühendislik eğitiminin yanında yönetim eğitimi almış, üst düzey teknolojik yeteneğe sahip, sinerjik düşünen, hızlı karar verme yeteneğine sahip insanlar olarak kendinizi yetiştirmeniz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Başarı

Keleş, “Bir yöneticinin başarısını ölçebilmek için birçok kriter konulabilir. Ancak, bir yöneticinin yönetmekle sorumlu olduğu alana hâkimiyeti ve bunu bilimsel metodlara uygun bir şekilde analiz edebilmesi önemlidir. Kurumsal kapasite geliştirme ve yönetme becerisi ortaya koyabilmelidir. Geliştirilen kurumsal kapasiteye uygun olarak vizyon ve risk alma kabiliyetine sahip olmalıdır. Bunun gerektirdiği bilgi organizasyonunu gerçekleştirebilmeli, teknoloji kullanımını inşa edebilmeli ve sistem kurma becerisini sağlayabilmelidir” dedi.

Düşünce

Dr. Rüstem Keleş, “Her eylem bir düşünceyle, zihniyet değişimiyle başlar. İnsanların eylemlerini düşünceler yönetir. Düşünceler de insanın kendisine doğru sorular sormasıyla başlar. Bizim de öncelikle kendimize doğru sorular sormamız, geleceğin dünyasıyla ilgili sorgulamalar yapmamız, bu sorulara doğru cevaplar verebilmek için neler yapmamız gerektiğini düşünmemiz gerekiyor. Peygamberimizin ‘Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz’ Hadis-i Şerifi vardır. Hangi alanda olursa olsun yönetimin temel paradigması da budur. Yani öyle bir süreç inşa edeceksiniz ki bu süreç işleri genel anlamda kolaylaştıracak, yalınlaştıracak ve zorlaştırmayacak. Geliştirdiğiniz süreçlerle insanların işlerini kolaylaştırıyorsanız başarılısınızdır. Yönetimde de üst yöneticilerin pozitif bir yaklaşım içerisinde olması, süreçleri bu perspektiften ele alması insanlara verdiği hizmeti sevdirir, nefret ettirmez.”

4 Mayıs 2018 , Cuma Bu haber toplam 326 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama