Günün Tarihi:19 Eylül 2019

Silvikültür tatbikatları başladı


Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü 2018 yılı Silvikültür Eğitim Programı kapsamında Orman İşletme Müdürlükleri’nde her yıl planlı olarak yapılması gereken silvikültürel çalışmalar ile ağaçlandırma ve toprak muhafaza çalışmalarına ait hizmet içi seminerlerine Geyve Orman İşletme Müdürlüğü Gümüşdere Orman İşletme Şefliğinde başlatıldı.

Bakım

Eğitime; Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir başkanlığında, Ağaçlandırma ve Silvikültür Şube Müdürü Ziya Karagüzel, Geyve Orman İşletme Müdürü Celalettin Kaba, müdür yardımcısı, ağaçlandırma ve silvikültür şube mühendisleri, işletme şefleri, genç meşcere mühendisleri ve orman muhafaza memurları katıldı. Eğitimde kayın ormanlarında yapılacak olan tabii gençleştirme aşamalarından tohumlama kesimi, arazi hazırlığı, mini ekskavatör ile orman gülü temizliği, suni gençleştirme çalışmalarında mini ekskavatör ile buror teras yapımı, gençlik bakımı (boğulma tehlikesinin önlenmesi), kültür bakımı (ot alma çapası, teras tamiri), tabii gençleştirme ve suni gençleştirme sahalarında fidan sayımı, çıplak ve tüplü fidan dikimi, meyve verimine ve kaliteye yönelik budama, sıklık bakımı, ilk aralama bakımı ve meşcere bakımı konuları uygulamalı olarak icra edildi.

Eğitim

Silvikültür Şube Müdürü Ziya Karagüzel yaptığı bilgilendirmede, “Genç meşcere sahalarında öncelikli olarak geleceğe yönelik istikbal ve aday istikbal fertlerinde işaretleme yapılmalıdır. Müdahaleler ise, aday istikbal fertlerine baskı yapan fertler üzerinde uygulanmalıdır. Kayında ara ve alt tabakaya müdahale edilmemelidir. Uygulama yapılacak bölmelerde kontrol parseli bırakılmalıdır” dedi. Ardından istikbal fertlerinin seçimi, istikbal fertlerine baskı yapan ağaçların tespiti ve bakım patikalarının açılma mesafesi ve genişlikleri konularında uygulamalı eğitim yapıldı.

İşaretleme

Uygulama eğitimde, Orman işletme şefleri, orman muhafaza memurları ile birlikte gruplara ayrılarak belirlenen deneme alanlarında istikbal fert seçimi, istikbal fertlere baskı yapan diğer ağaçların çıkarılması amacıyla işaretleme yaptı. Yapılan işaretlemeler üzerinde diğer orman işletme şefleri ve muhafaza memurları yorumlar yaparak, uygulama hakkında görüşlerini aktardılar. Bakım müdahaleleri sonunda fert başına ortalama göğüs yüzeyinin yükseltilmesinin önemi vurgulandı.

Sürdürülebilir

Tatbikat sonunda Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir silvikültür çalışmalarının önemine dikkat çekerek, “Silvikültürel çalışmalara ormanlarımızın sürdürülebilirliği için önem veriyoruz. Ormanlarımızı gençleştirmek ve sağlıklı gelişimini sağlamak için çalışıyoruz. Başarılı bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Geyve Orman İşletme Müdürlüğü Teknik Ekibine hazırlıklarından dolayı, tüm teknik eleman ve muhafaza memurlarına eğitime etkin katılımlarından dolayı teşekkür ederim” dedi. 

9 Mayıs 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 396 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU