Günün Tarihi:19 Ocak 2019

 

 

Taranoğlu’dan 6 proje


Anavatan Partisi’nde 3 dönem Sakarya Milletvekilliği ile eski Orman ve Spor Bakanı olarak görev yapan Ersin Taranoğlu, Elegante Kafe’de basın mensuplarıyla bir araya gelerek Adapazarı'nda kentsel gelişime katkı sağlayacağını düşündüğü 6 projeyi paylaştı.

Kentsel gelişim

Eski Bakan Taranoğlu, Adapazarı'nın kentsel gelişimi için; 'Şehir Girişi ve Maltepe Tüneli', 'Park ve Rekreasyon Alanı Olarak Önerilen Bölgeler', 'Alternatif Şehir Girişi ve Yeni Bulvar', 'Sapanca-Arifiye-Kent Merkezi Raylı Sistem Güzergahı', 'Atatürk Bulvarı Araç Trafiğinin Yeraltına Alınması' ve 'Tarihi Meydan Önerisi' olarak hazırladığı projeler hakkında bilgiler verdi.

‘Bir araya gelmelisiniz’

Her 3 ayda bir Belediye Başkanı, Milletvekilleri, SATSO, Esnaf Odası Başkanı ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanıyla bir araya gelerek sohbet etmesi, şehri konuşması gerektiğini belirten Ersin Taranoğlu, "Ben siyaset yapıyor olsam her 3 ayda bir; Belediye Başkanı, Milletvekilleri, SATSO, Esnaf Odası Başkanı ve Gazeteciler Başkanlarıyla bir araya gelerek sohbet ederim, şehri konuşurum. Çünkü hepimizin birbirimizde öğreneceği şeyler var. Bizim önemli hastalıklarımızdan biri de, biz birbirimizi anlamıyoruz çünkü biz birbirimizi dinlemiyoruz. Bizim birbirimizi dinlememiz lazım. Birbirimizi dinlersek, anlarız. Anlamak için dinlemek lazım. Şehrin sahibi saydığım kuruluşlardır, bu 5'linin yan yana gelerek sohbet etmesi lazım. Siz gazeteciler ise; en az bir milletvekili, bir başbakan kadar etkilisiniz" dedi.

‘Erdoğan fırsattır’

Taranoğlu, “Donatım ve şeker fabrikasını satalım dediğimde herkes karşı çıktı bugün hepsi satıldı. Ünal Ozan’a suyu özelleştirelim dedim, önümüzdeki dönemde göreceksiniz içme suyu özelleşecek. Çünkü belediyeler bu borçları ile devam edemezler. Bunlar bizim 30 sene önce gördüğümüz hususlardır. Benim görevim anlatmak ve anlattıktan sonra gitmektir. Bu anlatacaklarımı yapabilmek için büyük güce ihtiyaç var. Bugün bunu söyleyişimin sebeplerinden bir tanesi de Recep Tayyip Erdoğan’dır. Büyük bir fırsattır kendisi bu projeler için” dedi.

‘Beş senemiz var’

Projelerin şehri değiştirecek kapsamda olduğunu ifade eden Taranoğlu, "Zannedersem Sakarya'nın önünde 5 senesi var. Çünkü benim siyasi analizlerime göre Türk siyasetinin tarlası yeniden çiziliyor. Bir daha ki seçim 2024'te olacaksa bu liderlerin hiçbiri yok. 2024'ün Türkiye'sinde siyasi partilerin bir kısmı ve siyasi liderlerin tamamı yok. Hepsinin son seçimi. 2024'ten, Cumhuriyet'in 100'üncü yüzyıldan sonra yeni bir nesil gelecek. Bu son şansımız” dedi.

‘Şehri değiştirecek’

Ersin Taranoğlu, “ Sakarya'ya baktığım zaman, Sakarya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan alacaklı olduğunu düşünüyorum. En azından Bakan alacaklıydı ama alamadı Sakarya, bu projeler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a anlatıldığı takdirde bu işe sahip çıkacağını düşünüyorum. Sakarya'nın Belediye Başkanı, Milletvekilleri, SATSO, Esnaf Odası Başkanı ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarının bir araya gelerek Cumhurbaşkanı'na gitmelerini öneriyorum. Bu proje bana göre şehri değiştirecektir" ifadelerini kullandı.

‘Garip kaldı’

Türkiye'nin bütün şehirlerinde değişim olduğunu ve bu değişimden Adapazarı'nın pay alamadığını vurgu yapan Taranoğlu, "Son 15-20 senedir Türkiye'nin bütün şehirlerinde değişim var. Sakarya'nın ilçelerinde de değişim var. Tek garip kalan Adapazarı merkezdir. Bu Adapazarı'nın son şansıdır, 5 sene daha böyle devam ederse bu şehir elden çıkar. Herkesin vebali var. Bu şehrin ana arterleri Bulvar'dır, yapılış tarihi 1962. Fabrika, İzmit, Yeni Cami, Çark Caddesi ve Karaağaç Bulvarı'nda 1 santim gelişme var mı, yok. Niyet var mı, yok. Şehrimize başka bir gözle bakmak lazım. Bunun vaktide bugün" şeklinde konuştu.

‘Yeni bir aks oluşmalı’

Recep Tayyip Erdoğan’ı çok önemsediğini de vurgulayan Taranoğlu, “Siyasi bir beklentim olmadan söylüyorum. Bir Allah’ın dediği bir de Tayyip beyin dediği oluyor” dedi.Projeler hakkında bilgi veren Taranoğlu, "Bu şehrin ana hatlarını değiştiremezsiniz, büyük istimlaklar var. Yani Yeni Cami, Fabrika Caddesi, İzmit Caddesi, Atatürk Bulvarı bunları değiştiremezsiniz ama sorunlar burada. O zaman şehre yeni bir aks oluşturmak lazım. Eskiden TEK dediğimiz yerde sabah, akşam trafikten geçilmiyor. Ben burada Maltepe'nin başından başlayarak bir tünel öneriyorum Dörtyol'a bağlantılı olacak şekilde. Yaklaşık 1 buçuk kilometrelik bir Maltepe Tüneli öneriyorum” ifadelerini kullandı.

‘İradeye ihtiyaç var’

Taranoğlu, “ Şehrin en güzel yerlerinde belediyenin binaları var ve birde askerler oturuyor. Kentpark içerisinde 7-8 tane belediye binası var. Askeri birlik var. Ben bunların hepsinin yıkılmasından yanayım. Bu toplam alan 980 bin metrekare. Burada siyasi iradeye ihtiyaç var. Dolayısıyla ben bu sosyal tesislerin, vagon fabrikasının, askeri birliğin de kaldırılarak buraların bir park mantığında tekrar dizayn edilmesi ve bunun şehre kazandırılmasını istiyorum” şeklinde konuştu.

Bulvar projesi

Ersin Taranoğlu, “Benim diğer önerim şu, Ofis dediğimiz yere 120 metre genişliğinde bir bulvar yerleştirelim diyoruz. Büyük istimlakta yok bu alanda. Bu yola önerimiz, şehrin girişi Dörtyoldan değil tarihi Beşköprü'yü de içerisine alan yerden olmalı. Bulvarda araçlar için 5 gidiş 5 geliş olmalı, kaldırımları en az 10 metre olmalı. Ondan sonra Bağdat Caddesi gibi kafelerin olduğu, arkasında evlerin olduğu büyük bir kentsel dönüşüm oluşturmalı. Ve kent dönüştürülmeli. Bulvarın ortasında da Sapanca'dan Arifiye, Arifiye'den merkeze gelen demiryolu bozulmadan tramvay hattı yapılmalı. Atatürk Bulvarı'nı gelin insanlara açalım. Yeni Cami'den, Orhan Cami'ye kadar bütün araç trafiğini yerin altına alalım" dedi. 

16 Mayıs 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 356 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın