Günün Tarihi:22 Şubat 2019

‘Hiç bir askerin halka ateş ettiğini sanmıyorum!’


Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Sakarya Valiliği’nin basılması ve diğer olaylara karıştıkları iddiasıyla 86'sı tutuklu, 222 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. Mahkemede konuşan darbe girişiminin Sakarya’dak 1 numaralı ismi tutuklu sanık eski 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, “Hiç bir askerin halka ateş ettiğini sanmıyorum” dedi. Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Sakarya Valiliği’nin basılması ve diğer olaylara karıştıkları iddiasıyla 86'sı tutuklu, 222 sanığın yargılandığı davaya Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce özel hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda devam edildi.

Savunma yaptılar

Yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile sanık yakınları katıldı. İki celse arasında mahkeme dosyasına Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve diğer kurumlardan gelen belgelerin zapta geçirilmesinin ardından, sanık ve avukatları esas hakkındaki savunmalarını yapmaya başladı.

İnkar etmedi

Sakarya’daki darbe girişiminin bir numaralı ismi olarak bilinen tutuklu sanık eski 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, esas hakkındaki savunmasında birlik komutanı olarak sorumluluğunu inkar etmediğini, reddetmediğini söyledi.

Tek yargılama olmalı

İlk celsedeki savunmasında bazı hususları belirttiğini aktaran tutuklu sanık Coşkun, "İlk savunmamda tek bir talebim vardı, gerçeklerin açığa çıkartılması fakat mütalaa iddianamenin tekrarı niteliğindedir. 15 Temmuz ile ilgili davalar ayrı ayrı görülüyor. Eğer bu olay bir hiyerarşi içerisinde yapılmışsa yargılama tek olmalıydı. 15 Temmuz'dan önce darbe olacağına ilişkin emarelere karşın maalesef bir önlem alınamamıştır." dedi.

Emir ve mesajlar

Tutulu sanık Coşkun, mütalaada darbe mesajlarının bizzat şahsına gönderildiğinin belirtildiğini ifade ederek şöyle devam etti: "Mütalaada benimde bu mesajları birliklere gönderdiğim yazılı. Savunmamda ben bu mesajları hiç görmediğimi söylediğim halde mütalaada yer verilmiştir. TSK'da emir ve mesajlar ilgili komutanlıklara yayımlanır. Bu durumda mesajların şahsıma gönderilmeyeceği açıktır. O saatte kışlada olmadığım için personele okumam da mümkün değildir. Ben bunları birliklere yayımlamışsam bununla ilgili yazılı emir olması gerekiyor ama böyle bir şey de yok."

Kışlaya dön emri

Olaylardan sonra askerlerin kışlaya dönmesi için emir verdiğini belirten sanık Coşkun, "Dönen oldu, dönemeyen oldu. Dönemeyenlere emniyetlerini kendilerinin almaları emrini verdim. Adam öldürmeye teşebbüs suçlaması gerçeği yansıtmıyor çünkü yaralananların kim tarafından hangi silahla yaralandığı belli değil. Kimsenin ölmemesi bizim için en sevindirici nokta. Hiç bir askerin halka ateş ettiğini sanmıyorum. Gerçeklerin ortaya çıkmasını istiyorum." şeklinde savunma yaptı.

Jandarma komutanı

Tutuklu sanık eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan da esas hakkındaki savunmasında "Darbe teşebbüsünde yer almadım, desteklemedim, FETÖ'cü değilim. Lehime olan birçok delil mütalaada belirtilmemiştir. Darbe bildirisinin gelmesiyle buna uymayacağımı yanımdaki insanlara söyledim. Kışladan çıkılmayacağı, devriyedekilerin kışlaya dönmesi emrini verdim. İddianamede ve mütalaada şahsımla ilgili iddiaları kabul etmiyorum. Suçsuzum, beraatıma ve tahliyeme karar verilmesini talep ediyorum." dedi.

Beraat istediler

Sanık avukatları da müvekkillerinin beyanlarına katıldıklarını, mütalaada kendileri ile ilgili olan kısımları kabul etmediklerini belirterek, sanıkların tahliyelerini ve beraatlarını talep etti. Mahkeme heyeti, sanık ve avukatların esas hakkındaki savunmalarını yapması için duruşmaya yarına kadar ara verdi.

Mütalaadan

Geçen celse açıklanan mütalaada, aralarında meslekten ihraç edilen askerler 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan'ın da bulunduğu 86'sı tutuklu 127 sanığın "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi.

Terör suçu

Mütalaada, ayrıca 3 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis, "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep edilen ve soruşturma safhasında adli kontrol kararıyla tahliye edilen 15 sanık ile yargılama aşamasında tahliye olan 29 sanık için yakalama kararı çıkartılması, davada yargılanan 92 tutuksuz sanık hakkında ise beraat talebinde bulunulmuştu.

Valilik kuşatılması

İddia makamı ayrıca, Sakarya Valiliği'nin kuşatılmasına yönelik yönetici durumunda oldukları değerlendirilen ihraç edilen askerler Uğur Coşkun, Bahri Gürhan, İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yarbay İsmail Öcal, Binbaşı Ali Ş., Yüzbaşı Yavuz S., Üsteğmen Kayhan D. ve Hakan G.’nin, "silahlı örgüt kurma ve yönetme" ile mağdur/müşteki sayısınca 12'şer kez "adam öldürmeye teşebbüs" suçlarından da cezalandırılmalarını istemişti. 

5 Temmuz 2018 , Perşembe Bu haber toplam 605 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın