Günün Tarihi:22 Ekim 2019

Kız mesleğin ilk mezunları Çanakkale’de


Akyazı Kız Meslek Lisesinin ilk mezunları her yıl Akyazı’da düzenledikleri geleneksel buluşmalarını bu defa unutamadıkları öğretmenleri Metin Uluköylü’nün ikamet etmekte oldukları Çanakkale’de gerçekleştirdi.

Ziyaret

Kız Meslek Lisesinin eski müdürlerinden Saliha Şimşir ve o yılların öğrencilerinden Süheda Yüksel tarafından organize edilen 30 kişilik gurup hafta sonu özel bir araçla Çanakkale’ye gitti. Çanakkale  girişinde öğrencilerini karşılayan Metin Uluköylü  birlikte sabah kahvaltısı yaptı. Kahvaltıdan sonra öğrencilerin gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Uluköylü, “Bu günkü ziyaretinizi hem ziyaret hem ticarete dönüşmesini istiyorum. Bu gün hem sohbet edip hasret gidereceğiz ve hem de kahraman şehitlerimizin destan yazdıkları, yeni kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Çanakkale şehitliğini gezerek bilgiler elde edeceğiz” dedi.

Şehitlikler

Daha sonra kafile araçla birlikte Gelibolu’daki savaş alanına geçildi.  Gelibolu’da ilk durak Seyit onbaşının düşman donanmalarını denizin dibine gömdüğü o meşhur top’un olduğu yer oldu. Aynı zamanda coğrafya öğretmeni olan ve kafileye rehberlik eden Uluköylü Seyit Onbaşı’yı tanıttı. O’nun yaşadıkları olayları, o meşhur 260 kiloluk mermileri nasıl kaldırarak topa sürdüğü ve gemileri nasıl  batırdıklarını ve Çanakkale’yi geçilmez yaptıklarını anlattı.  

Hediye verdiler

Buradan sıra ile Çanakkale savaşlarının yapıldığı alanın önemli bölümleri olan 57. Alay, Çanakkale anıtının bulunduğu alan ve Atatürk’ün saatine isabet eden ve yaralandığı yer olan Conk Bayırı ve son olarak da Çanakkale savaşlarının cereyan ettiği sırada Atatürk’ün belli süre kaldığı köydeki ev ziyaret edildi. Akşam saatlerine kadar süren Gelibolu ziyareti boğazın kenarında hep birlikte yenilen akşam yemeği ile sona erdi. Yemek sonunda öğretmenlerine teşekkür eden Akyazı Kız Meslek Lisesinin ilk öğrencileri Öğretmenleri Metin Uluköy’lü ye bir armağan verdiler. Akyazı kafilesi birlikte okunan şarkılarla Akyazı’ya dönmek üzere Çanakkale’ye veda etti.

10 Temmuz 2018 , Salı Bu haber toplam 411 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU