Günün Tarihi:22 Şubat 2019

‘Çevreyi kirletiyorlar’


Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Atatürk Okulu’nun yerine otopark yapılmasının doğru bir karar olduğunu ve Sabiha Hanım Ortaokulu’nun yerine de yapılması gerektiğini söyleyen MHP’li Erkal Etçioğlu Sakarya Nehri’ndeki balık ölümlerine de dikkat çekti.

Meclis toplantısı

Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı dün gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun Ankara’da olması sebebi ile meclis toplantısı Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli başkanlığında yapılırken 4 ilave 53 gündem maddesi karara bağlandı. Gündem maddelerinin görüşülmesine başlanmadan önce gündem dışı konuşmalarda söz alan MHP Grup Başkanvekili Erkal Etçioğlu, Sakarya Nehri’ndeki kirliliğe dikkat çekti.

 

Balık ölümleri

Söğütlü OSB’nin atık sularının Sakarya Nehri’ne deşarj edildiğini iddia eden ve nehirdeki balıkların öldüğünü söyleyen Etçioğlu, “ Bu konu hakikaten bir çevre felaketidir. OSB’ler denetlenen ve artırma tesisleri olan kuruluşlardır. Bu konuda belediyemizi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü gibi sorun hakkında yaptırımlar uygulamaya davet ediyorum. Balık ölümleri ile ilgili görüntüler var. Kontrol olduğu günler arıtmayı çalıştırıyorlar olmadığı günlerde ise çevreyi kirletmeye devam ediyorlar. Yetkilileri çevre adına göreve çağırıyorum” dedi.

 

Minibüs sorunu

Gar meydanının yanındaki minibüslerin problem olduğunu da dile getiren Etçioğlu, “ Gar Meydanı’nın yanı tam bir felaket. Buna bir çözüm bulmak lazım. Oradaki minibüslerin dönmesi şuanda problem oluşturuyor. Minibüsleri seviyor olabilirsiniz, buna bir diyeceğim yok ancak halkı da sevdiğinizi farz ediyorum o kadar insana orada zaman kaybettirmek pek akıl karı değil. 4 senedir böyle devam ediyor ama çözüm bulmak gerekiyor. İnanın araçlardaki vatandaşlar ilgililere rahmet okuyorlar” şeklinde konuştu.

 

Otopark açıklaması

Atatürk İlkokulu’nun yerine otopark yapılması ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli’ye teşekkür eden Erkal Etçioğlu, “ Yapılan iş doğrudur. Hem Çark Caddesi’nin hem de o bölgenin otopark ihtiyacı ortada. Üstelik buna karşı belediye iki tane okul yapıyor. Okul yapıp bu yerleri otoparka çevirme stratejisi doğru bir stratejidir. Katlı kavşak ve otoparkları yapmadan trafik sorununu çözemeyeceğiz gibi görünüyor. Önemli kavşakların artık katlı kavşak olması gerekiyor. En azından projelerini yaptıralım. Bir trafik sorunu var bu hepimizin sorunu. Atatürk Okulu projesi doğrudur aynı durum Sabiha Hanım için de geçerlidir. Ciddi sorunlar için çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Bezli’yi eleştirdi

SAÜ’den Bünyamin Bezli isimli kişinin Adapazarı ile ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımı da eleştiren Etçioğlu, “ Bursa ve Kocaeli Belediyelerinin Sabiha Gökçen Havaalanına otobüs kaldırdığını bunların büyük belediyeler olduğunu, Sakarya’nın ise zaten küçük bir yer olduğunu ifade eden bir paylaşımda bulunmuş. Anladığım kadarı ile AK Parti zihniyetine yakın bir arkadaş bunları AK Partili arkadaşlara havale ediyorum. Sakarya’yı savunmak adına bizim sesimiz çıkmayacaksa kimin çıkacak?” dedi.

 

‘Arıtma yapılmadı’

Etçioğlu’nun ardından kürsüye çıkan Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, “ Erkal Etçioğlu’na teşekkür etmek istiyorum. Çünkü 6 yıldan beri ilk kez OSB’nin atıkları gündem oldu. Biz yıllardan beri gayret ediyoruz, bağırıyoruz ve çalışıyoruz. Böyle bir ses çıkması beni mutlu etti. Oradan atılan atıklar Ferizli’nin hemen yanından geçiyor ve koku oluşturuyor. Oranın yönetimle alakalı sıkıntısı olduğu için OSB Müdürü hakkında suç duyurusunda bulundum. Ondan kaynaklandığını söyledim. Bu haklı haykırış için kendisine teşekkür ediyorum. Sanayiciler bizim her şeyimizdir. Ama bunu yaparken çevreye zarar vermemeleri gerekiyor. 15 yıldan beri arıtma yapılmadı” dedi.

 

Millet Bahçesi kararı

Gündem dışı konuşmaların ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. 1 ve 25. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonundan geldiği şekliyle oy birliği ile kabul edildi.Kabul edilen maddeler arasında Eski Atatürk Stadı’nın yerine yapılacak olan Millet Bahçesi ile ilgili de karar alındı. 26 ile 46. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonuna oy birliği ile havale edildi. 47 ve 48. Maddeler Ulaşım ve Hukuk Komisyonu’na havale edilirken; Büyükesence Mahallesine mezarlık yapılmasını içeren 49. madde oy birliğiyle kabul edildi.

 

Türk Traktör arazisi

Türk Traktör Fabrikası’nın büyüme alanının ‘Sanayi Bölgesi’ olması ile ilgili imar değişikliğini içeren 50. Madde de oy birliği ile kabul edildi. 51 ve 52. Maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na oy birliğiyle havale edildi. SASKİ’nin Adapazarı’na bağlı Bağlar- Köprübaşı ve Süleymanbey’de inşa edeceği 8,5 milyonluk atıksu altyapısının yer aldığı madde oy birliğiyle kabul edildi.

 

‘Hayırlı olsun’

Meclis toplantısının ardından Millet Bahçesi karasını sosyal medya hesabından değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Sayın Cumhurhurbaşkanımız Sakarya’da Millet Bahçesi’nin müjdesini paylaşmıştı. Hemen çalışmalarımızı başlattık. Projelerimizi hazırlıyoruz. Bugün Büyükşehir Meclisimizde Eski Stadyum’un, Çark Mesire’nin ve Altyapı Tesisleri’nin bulunduğu alanların yeşil alana dönüştürülmesiyle ilgili karar alındı. Böylelikle Millet Bahçesi için ilk adım atılmış oldu. Hayırlı olsun” dedi.

10 Temmuz 2018 , Salı Bu haber toplam 406 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın