Günün Tarihi:22 Şubat 2019

Valilikten açıklama


3.0SB'nin atık sularının Sakarya Nehri'ne deşarj edilmesi iddiaları ile ilgili Sakarya Valiliği’nden açıklama yapıldı. Açıklamada 3. OSB de bulunan tesislerden atık su ve ölen balıklardan numune alındığı analiz için yetkili laboratuvarlara gönderildiği ifade edildi.

Arıtma

Valilikten yapılan açıklama şöyle; “Son günlerde gerek yerel basında gerekse de sosyal medyada 3.0SB'nin atık sularının Sakarya Nehri'ne deşarj edildiğine dair haberlerin yer aldığı görülmüş olup, konu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce incelenerek aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur. İlimiz Söğütlü ilçesinde bulunan 3. OSB'de 2018 yılı başında arıtma tesisi inşaatı tamamlanmış ve devreye alınmıştır. 3. OSB'nin arıtma tesisinde meydana gelen teknik bir arızadan dolayı arıtma tesisi devre dışı kalmış, ancak 3.0SB yönetimi tarafından teknik arıza giderilmiş ve arıtma tesisi tekrar devreye alınmıştır. Şu an itibari ile arıtma tesisi çalışmakta olup, tesisin istenilen arıtma verimine kısa sürede ulaşacağı beklenmektedir.”

Sebebi belirlenecek

“3.0SB ‘de kumaş boyama ağırlıklı tesisler yoğun olarak bulunmakta olup, atık suyun renginde de buna bağlı olarak koyu bir renk görülmektedir. Arıtma tesisinin tam verime ulaşmasından sonra atık suyun rengi de normal hale dönecektir. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce gerek 3. OSB’nin arıtma tesisinin deşarj noktasından gerekse de 3. OSB de bulunan tesislerden atık su numuneleri alınmış olup, analiz için yetkili laboratuvarlara gönderilmiştir. Tarım ve Orman Müdürlüğünce ölen balıklardan numune alınmış olup, alınan numunelerin analiz sonuçlarına göre balık ölümlerinin nedeni belirlenecektir.”

 

11 Temmuz 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 276 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın