Günün Tarihi:22 Mart 2019

Mühendisler mezun oldu


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi ile Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı mezuniyet töreni gerçekleşti.

Törene katılım

Spor Bilimleri Fakültesi Sahasında düzenlenen törene Sakarya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Yalçın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Torkul, Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nejat Yumuşak, işadamı Haşim Gürdamar, akademisyenler, öğrenciler ve aileler katıldı.

 

Mühendis yetiştirme

Törende konuşan SAÜ Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yumuşak, “Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi, bugün, ülkemizi bilgi ve bilişim çağına taşımak üzere nitelikli ve donanımlı mühendisleri mezun etmenin gururunu yaşamaktadır. Fakültemiz, evrensel nitelikte bilgi ve teknoloji üreten, özgün, yetkin ve estetik değerlere sahip, toplumsal ve etik değerlere saygılı mühendis yetiştirmeyi misyonu olarak belirlemiştir. Ulusal ve uluslararası düzeyde kalite bilinci konusunda oluşturduğu farkındalık ve sunmuş olduğu akademik önderlik ve desteklerinden dolayı rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Ali Yalçın’a, fakültemize ve öğrencilerimize verdiği destekten dolayı Haşim Gürdamar’a ve tüm dış paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

 

Zor seçimler

Prof. Dr. Yumuşak, “Yakın gelecekte, milyarlarca makinanın birbiriyle konuşup, veri ürettiği bir yaşamı izleyeceğiz. İleri düzeyde yapay zekaya sahip robotlar, akıllı endüstriler, evler, köyler, şehirler, ülkeler ve dünya ile karşı karşıya olacağız. İşte o gün siz mühendisler hayatımızın vazgeçilmezleri olacaksınız. Sizler merakınızı, heyecanlarınızı, hayallerinizi ve kaygılarınızı iyi yönetmelisiniz. Amacınız her an ve her yerde fark oluşturmak olsun. Bugün almaya hak kazandığınız bu diplomanın anlamı bunu yapabileceğinizdir. Yapmanız gereken çalışmak ve hazırlıklı olmaktır. Başarısızlık sadece hazırlıksız kişiler için vardır. Zor seçimler arasında kalırsanız tercihiniz ve ışığınız her zaman evrensel değerler, insan hakları ve bilimsel ilkeler olmalıdır. Yolunuz bahtınız açık olsun” diye konuştu.

 

Mühendislik Türkiye’nin ihtiyacı olan bir meslek

Şen Piliç Onursal Başkanı Haşim Gürdamar da konuşmasında 59 yıllık mühendislik geçmişi olduğunu dile getirerek, genç mühendis adaylarına bazı tavsiyelerde bulundu. Gürdamar, “Bugün ben büyük bir grubun başındayım. Bunları size güç vermek için, cesaret vermek için anlatıyorum. Gelecek sizindir, yeter ki siz inanın ve isteyin. İyi bir üniversiteyi bitirdiniz. Tam da Türkiye’nin ihtiyacı olan mesleklere sahipsiniz. Yüksek mevkilere gelmiş çok sayıda mühendis var. Mühendis düşünmeyi ve problem çözmeyi öğrenir. Kariyerinizi planlayın, işinizi iyi yapın” şeklinde konuştu.

 

700 genç mühendis

SAÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Torkul , ”Bugün görevlerimizi yerine getirmenin haklı mutluluğunu yaşadığımız, bir cevher gibi işleyerek yetiştirdiğimiz ve şuan karşınızda bulunan  genç mühendislerimizi sizlerle buluşturduğumuz gündür. Bu mutlu günümüzde mezuniyeti hak eden sevgili genç mühendislerimizin heyecanını ve sevincini paylaşmak için bir aradayız. Öncelikle bu anlamlı günde bizlere katıldığınız ve sevincimize ortak olduğunuz için ben şahsım adıma teşekkür ediyorum. Bugün 8 bölümümüzden mezun olan 700 genç mühendisimiz ile birlikte büyük bir aile olan Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunları çeyrek asırda yaklaşık 21 bine ulaşmıştır” diye konuştu.

 

Manevi değerler

Prof. Dr. Torkul, “Sevgili mezunlarımız yoğun çaba ve emek sarf ederek, büyük bir disiplinle çalışarak bu mutlu güne ulaştınız.  Aslında bugün bir bitişin değil yeni bir başlangıcın ilk günüdeyiz. Bugünden itibaren sizler için yeni bir hayatın kapıları açılıyor. Bugünden itibaren birer mühendis olarak toplumsal yaşam içerisindeki yerinizi alacaksınız. Unutmayınız ki toplum içerisinde mühendislerin özel bir yeri bulunmaktadır. Sizlerin meydana getireceği bilim ve teknoloji temelli özgün çözümler, önermeler ve ürünler insanlığın mutluluğu ve toplumun refahında büyük paya sahip olacaktır. Sizler başarıdan başarıya koşarken, Sakarya Üniversitesi’ni daha da yüceltecek ve bizi onurlandıracaksınız. Bundan sonraki yolunuzu manevi değerler, aklın, vicdanın ve bilimin ışığı aydınlatsın. Sizler hiçbir şekilde aklınızı, vicdanınızı ve kararlarınızı başkalarının ellerine teslim etmeyen, aklı ve vicdanı hür birer mühendis olunuz. Meslek hayatınızda hepinize sonsuz başarılar ve mutluluk diliyorum”

 

Mezunlar yemin etti

SAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Yalçın’ın konuşması sonrasında dereceye giren öğrencilere plaket ve teşekkür belgesi verildi. Mühendislik Fakültesi birincisi Ethem Sönmez ve Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi okul birincisi  Moutasem Abdullatif plaket ve hediyelerini Rektör Vekili Prof. Dr. Yalçın’ın elinden aldı. Tören, SAÜ Jeofizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Levent Gülen’in mezunlara mühendislik yemini ettirmesinin ardından kep fırlatılması ile sona erdi.

 

12 Temmuz 2018 , Perşembe Bu haber toplam 503 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın