Günün Tarihi:18 Nisan 2019

‘Hem şehir hem devlet kazanacak’


Sakarya’da yapılacak raylı sistem araçları üretim tesisi ve dizel motor, transmisyon ve alt sistemleri üretim tesisine devlet desteği Resmi Gazete açıklandı. Destekle ilgili açıklamada bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Bu tür teşvikler, hem iş dünyasının, hem de devletin kazancıdır” dedi.

585 milyon liralık yatırım

Karar, BMC tarafından Sakarya'da yapılacak dizel motor, transmisyon ve alt sistemleri üretim tesisinin, Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar kapsamında desteklenmesini içeriyor.  Destek, İstanbul ve Ankara'da gerçekleştirilecek Ar-Ge yatırımlarını da kapsayacak. Başlangıç tarihinden itibaren 8 yılı kapsayan destek için yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek. Yatırım için 585 milyon liralık sabit yatırım miktarı öngörülüyor.

24 nitelikli personel

600 kişilik ilave istihdam sağlayacak yatırımda 24 nitelikli personel görev yapacak. Yatırım süresi sonunda yılda 35 bin dizel motor, transmisyon ve alt sistem üretimi öngörülüyor. BMC'nin yatırımı KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, kurumlar vergisi indirimi (vergi indirim oranı yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 72, yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100), sigorta primi işveren hissesi desteği (azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl), gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl), nitelikli personel desteği (azami 69 milyon lira), faiz desteği ve/veya kar payı desteği (141 milyon lirayı aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl), enerji desteği (işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 12 milyon lirayı aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50'si).

5 yıl

Nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl süreyle uygulanacak. Faiz desteği, sabit yatırım tutarının yüzde 80'ine kadar bir veya birden fazla aracı kurumdan kullanılacak Türk lirası, döviz ve/veya dövize endeksli yatırım kredilerine ödenen faiz ve/veya kar payının yüzde sekseni Bakanlıkça karşılanmak üzere, itfa planının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na gönderildiği tarihten itibaren yapılacak kredi geri ödemeleri için uygulanacak.

İş dünyası memnun

BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A. Ş. Tarafından yapılacak dizel motor transmisyon ve alt sistemleri üretim tesisinin yatırımların proje bazında desteklenmesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Kararı 30498 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve başlangıç tarihinden itibaren 8 yılı kapsayan destek ile ilgili değerlendirmede bulunan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, teşvik desteğinin iş dünyasında olumlu karşılandığını belirtti.

Ortak kazanç

Altuğ, “Resmi Gazetede Sayın Cumhurbaşkanımızın kararı ile yayınlanarak yürürlüğe giren BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.  yatırım desteğinden; yatırımın, üretimin ve istihdamın desteklenmesi adına mutluluk duyduk. Bu tür teşvikler, hem iş dünyasının,  hem de devletin kazancıdır. Üretimin yanında bir anlayışla gelişen ülkemizin, bu tür yatırımlardan verimini en kısa zamanda alacağına inanıyorum. Karasu Bölgemizdeki münferit yatırım yerinin Mega Endüstri Bölgesi ilan edilmesinin ardından gelen bu yatırım teşviki ilimiz ve bölgemiz adına gurur vericidir” diye konuştu.

Teşvik edici

İş dünyasının omuzlarındaki yükün hafifletilmesi ile üretimin önünün açılacağını ifade eden Altuğ, “Aynı zamanda yatırımcıları da bölgemize ve ülkemize yatırım yapılması konusunda teşvik edici olacaktır. Söz konusu devlet destekleri de gösteriyor ki; ilimiz ekonomik gelişimde işaret edilen ve yatırımlardan verim elde edilecek bir bölgedir. ‘Teşviklere devletin kaybı olarak değil, ülkenin ve milletin kazancı olarak bakıyoruz’ diyen Sayın Cumhurbaşkanımızla aynı anlayışta olan iş dünyası olarak büyümeye ve gelişmeye devam edeceğiz. İlimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ederim” ifadelerini kullandı.

4 Ağustos 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 623 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama