Günün Tarihi:23 Nisan 2019

SATSO’da gündem yoğun


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda Ağustos Ayı Olağan Meclis toplantısı, Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Meclis üyeleri

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1152 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Temmuz ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, kürsüye gelen Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün tarafından okunmasının ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

 

OSB’lerdeki Gelişmeler

Meclis Üyelerinin katılımı ve Meslek Komitesi Başkanlarının da konuk olduğu Ağustos Ayı Olağan Meclis toplantısında yönetim kurulunun faaliyetleri hakkında bilgi veren SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün, Geyve Gıda İhtisas OSB kurulması yönünde çalışmaların sürdüğünü, OSB Söğütlü Karma 3ncü OSB, Otomotiv ve Metal Sanayii İhtisas OSB ile ilgili çıkan pürüzler hassasiyetle takip edilerek giderildiğini dile getirdi.

 

Peyzaj ve Süs Bitkiciliği

Gün, “Bildiğiniz üzere, 26-29 eylül tarihleri arasında Sapanca/Kırkpınar sahilinde peyzaj ve süs bitkiciliği festivali düzenleyeceğiz. İlimiz Valisi İrfan Balkanlıoğlu başta olmak üzere,  Sakarya Büyükşehir, Sapanca Belediyesi,  Arifiye Belediyesi, Dış Mekan Süs Bitkicileri Kooperatifleri Koordinasyonu ile inanıyorum ki; süs bitkiciliğinde ne kadar önemli konuma sahip bir şehir olduğumuzun kanıtı ve en güzel örneği bu festival olacaktır.  SATSO olarak alım maksatlı misafirlere bir gala yemeği ikramımız olabilir” dedi.

 

Şirkte sayısında artış

Gün, “Sakarya’da son 2 yılın temmuz ayı açılan kapanan işyeri karşılaştırmasına baktığımızda Sakarya’daki gayret takdiri hak ediyor. 2017 Temmuz açılan işyeri 119 kapanan 34. 2018 temmuz açılan işyeri 122 kapanan 50. Açılan işyeri sayısı iki kattan fazla. Ülkemizdeki girişimci sayısını artırmak adına oda ve borsalara büyük görev düşüyor girişimcilerin desteklenmesi adına 1250 girişimciye yıl içinde eğitim vereceğiz ve çeşitli etkinliklerle bu sayıyı artıracağız” dedi.

 

Türk lirasına atak

Gün, “Türk lirasına karşı yürütülen bu kur atağına gereken tedbirlerin alınmakta olduğuna inanıyoruz. Bizim ekonomimize güvenimiz vardır. Dedikodulara prim vermeyiz, vermeyiniz. İş dünyasının temsilcileri olarak bizler bu dönemde daha çok üretme, daha çok ihracat yapma, daha çok istihdam sağlama konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. Türkiye'yi kur riski ve resesyonla tehdit edenlere, ekonomik savaş çıkması için gayret gösterenlere bu devlet meydan okuyacaktır” dedi.

 

Krediye erişim sıkıntısı

Gün, “Son günlerde malumunuz üzere piyasalarda devam eden nakit sıkışıklığı ve kredi faizlerindeki yükseliş nedeniyle özellikle orta ölçekli firmalarımız ve ticaret erbabımız krediye erişim konusunda zorluklar yaşamaktadır. Krediye erişimde bugün sıkıntı yaşatan bankacılar yarın zarar görür. Bankacılık Kanunu’nun en önemli amaçlarından biri bankalarca kullandırılacak kredilerin etkin, objektif ve rekabet gücü kazandıracak şekilde ekonomimizin hizmetine sunulmasıdır. Bankaların sanayiciye bakış açısını değiştirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Şimdi yapılması gereken, hız kaybetmeden Türkiye’nin ihtiyacı olan doğru hedeflerle, belirlenmiş sanayi projelerini gündeme almak ve nokta atışlarla küresel rekabet gücünü oluşturmaktır” dedi.

 

Avm’lerdeki kiralar

Gün, “Özellikle AVM’lerde dövizle ödemek şart olarak koşuluyor. Dövizdeki yükseliş tacirin maliyetini artırırken işyeri kiraları da dövize bağlı olarak yükselince çok sayıda kişi mağdur oldu. Bu yüzden dövizle yapılan tüm kira sözleşmeleri Türk Lirasına çevrilerek güncellenmeli. Yurt içinde yapılan tüm sözleşmeler ve kira ödemeleri Türk Lirası ile güncellenerek milli paranın değeri korunmalı. Son günlerde ABD ile yaşanan ticari savaşlar, döviz kurlarında dalgalanmalara sebep oldu. Dolar ve Euro'daki ani iniş çıkışlar piyasaları olumsuz etkiliyor. Özellikle kirasını döviz üzerinden ödeyen işletmeler ve iş yeri sahipleri zor duruma düşüyor. Dövizdeki yükseliş işyerlerinin maliyetini artırırken işyeri kiraları da dövize bağlı olarak yükselince çok sayıda kişi mağdur oldu. Bu yüzden dövizle yapılan tüm kira sözleşmeleri Türk Lirasına çevrilerek güncellenmeli. Bu konuyu üst kurulumuz TOBB aracılığı ile üst makamlara kadar taşıyacak ve çözüm arayacağız” dedi.

 

Okul alışverişleri

Gün, “Sakaryalıların il dışından alışveriş yapmalarını asgariye indirmek ve ilimiz kaynaklarının yine ilimizde kalmasını sağlamak adına satın almaların Sakarya’dan yapılmasını tavsiye ediyoruz.  Bizim ticaret erbabımız,  tüketicimizin taleplerini karşılayacak durumdadır. Bizler de ilimiz ekonomisine, istihdamına ve ticaretine önemli katkı sağlamak adına duyarlı olmalıyız” dedi.

 

Otomotiv Test Merkezi

Gün, “Ülkemizin bu eksikliğini gidermek ve otomotiv sektörün ihtiyacını karşılamak amacıyla geçtiğimiz yıllarda Türk Standartları Enstitüsü (TSE) öncülüğünde Otomotiv Test Merkezi kurulması için bir dizi çalışmalar yürütüldü.  Hatta merkezin kurulacağı yer olarak daha önceki yıllarda sakarya ili üzerinde çalışmalar yapılmış olup, söz konusu yatırım için bir çok avantaja sahip bir il olmasına rağmen yatırım yeri olarak 2014 yılında bursa ilinin Yenişehir İlçesi tercih edilmiştir. Ancak, bu güne kadar otomotiv test merkezinin kurulacağı alanın kamulaştırılması ve uygun şartları sağlaması konusunda ne yazık ki somut bir ilerleme kaydedilemediği görülmektedir.   Bursa ilinde tespit edilen mevcut olanda söz konusu merkezin yapılamaması halinde sakarya ili olarak bu yatırıma ev sahipliği yapmaya hazır ve talip olduğumuz hususunda sanayi Ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a bir yazı yazdık. Bu konunun takipçisi olacağımızın kamuoyu tarafından da bilinmesini isteriz” dedi.

 

Karasu limanı gelişmeleri

Gün, “İlimizin önemli bir ticaret kapısı olan karasu limanı konusundaki son gelişmeleri sizlere aktarmak isterim.  Toplam 250.000 m2 alanı kapsaması planlanan ve şu an 130.000 m2 ile 1. Faz’ı faaliyete açılmış bulunan limanda 2 adet ro-ro rampası faaliyete alınmış durumda. 

Bildiğiniz gibi ilk olarak 2017 yılında Amerika’ya limandan saç ihracatı yapılmıştı.  Bunun haricinde proje yükleri, mısır, buğday, rulo sac, silim kumu, cam, soya fasulyesi gibi 2017 yılı genelinde toplamda 425.000 ton yük hareketi gerçekleşmiş” dedi.  

 

Ro-ro hattının açılması

Gün, “2018 yılında ise yük çeşitliliğinde ve tonajında önemli artışlar yaşanmış. 2018 yılı sonu itibariyle 1 milyon ton yük hareketi öngörülmektedir. Diğer yandan 15 Ağustos’da ro-ro taşımacılığı konusunda tüm test ve demene çalışmaları bitirilmiş, 10 eylül 2018 itibariyle karasu limanından Ukrayna’ya ro-ro hattının açılması ve haftada en az iki adet sefer yapılması planlanmaktadır. Yine 2018 yılı içerisinde karasu limanından –Romanya’ya ro-ro  taşımacılığına  açılması ve haftanın her günü gemi seferi yapılması hedefleniyor” dedi.  

 

17 ağustos depremi

Gün, “17 Ağustos depremle yaşamayı öğrenebilmemiz için bize sorumluluklarımızı sürekli hatırlatan bir tarih olacaktır. Maalesef yaşadığımız trajedinin ve telafi edilemez kayıpların ardından kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Bu süre içinde olası depremlere karşı alınan önlemler henüz yeterli olmasa da gelecek için önemli adımlar atıldı. 17 ağustos’ta vefat eden vatandaşlarımıza rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Yönetim kurulu ve idare olarak önceliğimiz odamız hizmet kalitesinde çıtayı yukarıları taşımak, en kaliteli ve en iyi hizmeti sunmaktır. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

 

Kalite yönetimi

Gün, “Bu bağlamda 06-07 ağustos tarihlerinde türk standartları enstitüsü uzmanları tarafından yapılan; TS En Iso 9001: 2015 kalite yönetim sistemi yeni versiyon denetlemesini başarıyla geçtik.  Odamız hizmet kalitesinde sürekli iyileştirme ve geliştirme çalışmalarımız durmaksızın devam edecektir” dedi.

 

Tek durak ofis

SATSO Ek Hizmet Binalarının (Tek Durak Ofis) Yapımıyla İlgili Yönetim Kurulu’na Yetki Verilmesi ve Projenin Gerçekleştirilmesiyle İlgili İhtiyatlar Hesabından Ödenek Kullanılması Hususlarının Görüşülmesi maddesinde kürsüye gelen Başkan Yardımcısı Cem Gün, Tek Durak Ofis Projesinin inşaat projesi ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Kısmi değişiklikler yapılarak güncellenen projeye ait iki Ticaret Merkezi binasının yapılması ve kullanım alanları konusunda detaylı bilgi verdi. 

 

Hesap kullanılması

Gün konuşmasına odaya kazanç getirecek ticari blokların inşasının tamamlanmasına hız verdiklerini belirterek diğer blokların da daha sonra tamamlanacağını belirtti. 10 bin 371 metrekare alanda toplam 4 bin 250 alana iki blok inşaat yapılacağını ifade etti.  Bu konuda bütçenin 2 milyon 500 bin bedelin İhtiyatlar Hesabından Ödenek Kullanılması konusunda yönetim kuruluna yetki verilmesi hususu meclis üyeleri tarafından oyalanarak oy birliği ile karar verildi. 

31 Ağustos 2018 , Cuma Bu haber toplam 1096 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama