Günün Tarihi:19 Haziran 2019

‘Fındıkçı zor durumda’


Hendek Ziraat Odası Başkanı Hayri Duran, fındık piyasasındaki belirsizlik ile ilgili görüşlerini açıkladı.

Sahip çıkılmıyor

Duran, “Fındık fiyatlarındaki belirsizlikler üreticiyi perişan etmiştir. Fındığın ülkemiz için önemli bir üründür. Bütün ülkelerin toplamından daha fazla fındık üretimi yapan ülkemizde fındıkçıya gereken önemin verilmeyişi ve sahip çıkılmayışı endişe vericidir. Herkesin

bildiği gibi girdilerinde ithalatı olmayan ve ülkemize önemli ölçüde döviz getiren ihraç ürünlerimizden olan fındık ve fındık üreticisine sahip çıkmak zorundayız” dedi .

 

Kimse şaşırmasın

Başkan Duran, “15 liranın altında fındık satmak zorunda kalan üretici zor durumdadır. Para kazanamayan üretici fındığını sökmek zorunda kalırsa kimse şaşırmasın. Fındık üretimi öyle kolay olmuyor. İlgilisi bilir bir yıl gereken bakımı yapmazsanız orman olur ve bir daha bahçeye giremezsiniz. Gerekli ilaç ve gübreleme yapılmazsa ürün alamazsınız. Gübre ve ilaç fiyatlarında yüzde 40 ile 80 arasında zam yapılırken, fındığın fiyatının halen geçen yılın fiyatlarında olmasının izahı mümkün değildir” dedi.

 

Verilen destekler

Duran, “Mazot ve gübre fiyatlarındaki artış malum çiftçiye verilen destekler ise, fındık için gübre desteği 10 TL, mazot desteği 4 TL, fındık için gübre desteği 19 Tl, mısırda dönüme atılan gübre miktarı ise 120 ile 150 kilo tutarı yaklaşık 300-330 TL’dir” dedi.

 

Fındığı tanıyan

Başkan Duran, “Bu şartlarda çiftçinin üretim yapması mümkün görülmüyor. Hiç olmazsa çiftçinin aldığı mazot"un vergiden muaf tutulması gerekiyor. Bilhassa fındığı tanıyan, bilen bölge milletvekilleri bu konu ile ilgili çok çalışmalılar, çok mesai harcamalılar ki, bu vebali ödeyemezler.  Dane mısırda ikinci hasat yapılmaya başlanmasına rağmen 2017 yılı

dane mısır primlerinin halen ödenmediği bizi üreticiyi zor durumda bırakmaktadır.Bu desteklerinde ödenmesini bekliyoruz” dedi. 

31 Ağustos 2018 , Cuma Bu haber toplam 1112 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama