Günün Tarihi:18 Nisan 2019

Karasu’da ‘Işıklı Gelecekler Projesi’


FMV Işık Okulları Öğrencileri ‘Işıklı Gelecekler’ Projesi ile yaz tatillerini toplum hizmeti yaparak değerlendiriyor

Minik yüreklere

Feyziye Mektepleri Vakfı, Ayazağa Işık Lisesi ve Fen Lisesi öğrencileri, Creativity (Yaratıcılık), Activity (Etkinlik) ve Service (Toplumsal Hizmet) kelimelerinden oluşan, CAS programı çerçevesinde “Minik Yüreklere Işık Olalım” sloganıyla hareket ederek Karasu’da mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına yönelik “Işıklı Gelecekler” projesine hayat veriyor.

 

Öğrenime destek

FMV Işık Okulları öğrencileri ve öğretmenleri, IB modüllerinden olan CAS programı kapsamında geliştirdikleri “Işıklı Gelecekler” projesiyle, mevsimlik tarım işçilerinin hizmet verdikleri üreticiler, bu işçileri koordine edenler ve yerel halk ile görüşerek, hem çocuk işçiler hakkında farkındalık yaratmaya hem de çocukların öğrenimlerine destek vermeye çalıştılar.

 

Öğrenciler eğlendi

Karasu ilçesinde gerçekleşen projede FMV Işık Okulları’ndan 23 öğrenci ve 3 öğretmenle birlikte, bölgedeki 35 öğrenciye eğitim verildi. Proje kapsamında öğrencilerle birlikte ebru, maske, atık malzemelerden heykel ve farklı tekniklerde boyama etkinlikleri, İngilizce ve Almanca öğretici oyunlar, matematik ve fen deneyleri yapılarak basketbol ve futbol gibi sporların yanı sıra yakan top, istop gibi geleneksel sokak oyunları da oynandı.

 

Kıyafet dağıtıldı

Böylece ailelerinin yaşam ve çalışma koşulları sebebiyle eğitimden uzak kalan öğrencilerin akademik, duygusal, sosyal ve bireysel gelişimlerine destek olmaya çalıştılar. Karasu İlköğretim Okulu’nda projelerini hayata geçiren FMV Işık Okulları öğrencileri, bölgedeki çocuklar adına ihtiyaçları belirleyip, sponsor bulma konusunda da çalışmalar yürüterek öğrencilere; okul çantası, kırtasiye malzemeleri, yazlık ve kışlık kıyafet yardımında bulundular.

 

Bölgeyi gezdiler

Proje esnasında yerel üreticilerle görüşen FMV Işık Okulları öğrencileri, fındık bahçesine gidip ürün toplayarak işçilerin ve çocuklarının yaşam ve çalışma koşullarını yakından görmenin yanı sıra Acarlar Longozu ve Maden Deresini de gezerek bölgeye has coğrafi özellikleri tanıma fırsatı buldular.

 

3 Eylül 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 225 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama