Günün Tarihi:23 Nisan 2019

Yerli tohum çağrısı


Mısır Araştırma Enstitüsü’nün çalışmaları ile üretilenyerli tohumlardan üretilen mısırların hasadına başlandı. Yetkililer çiftçilere kalite ve verim açısından ithal tohumlarla aynı seviyede olan yerli tohumu kullanmaları için çağrıda bulundular.

Kaliteli ve verimli

Erenler İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Ali Altun ve Erenler Ziraat Odası Başkanı Femi Özüpek Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen yerli tohumların uygulandığı mısır tarlalarında incelemelerde bulundular. Erenler Küçük Esence Mahallesi’nde yerli tohum ile üretilen mısırları inceleyen İlçe Müdürü Altun, ürünlerdeki verimin ithal tohumlarla aynı olduğunu belirterek, “ Çiftçilerimiz tercihlerini artık yerli tohumdan yana kullanmalılar. Maliyet açısından ithal ürünlere göre yarı yarıya ucuz olmasına rağmen verim açısından aynı seviyede” dedi.

 

‘Sahip çıkmalıyız’

Döviz kurunun arttığını ve bunun tohum fiyatlarını etkilediğini hatırlatan Altun, “ Ülke olarak millileşme politikası izlediğimiz bugünlerde çiftçilerimizi de yerli tohum kullanmaya davet ediyoruz. Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen bu tohumların verimleri en az ithaller kadar iyi, fiyat olarak ise yarı yarıya daha ucuz. İthal ürünleri tercih etmek için hiçbir neden yok aslında. Ülkemizin tarımsal geleceği için yerli tohum çok önemli bir noktada. Birlik olarak tohumlarımıza sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

 

‘Bu bir fırsat’

Tarlada yaptıkları incelemelerde tohumun kalitesinin fark edildiğini dile getiren Erenler Ziraat Odası Başkanı Fehmi Özüpek ise, “ Yıllardan beri bize dayatılan ithal tohumdan kurtulmak için bir fırsat var artık elimizde. Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen tamamen yerli tohumlar çiftçimiz için de tarımımızın geleceği için de çok önemli. Bu konuda bilgi almak isteyen çiftçilerimiz odamıza başvurabilirler” şeklinde konuştu.

4 Eylül 2018 , Salı Bu haber toplam 1038 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama