Günün Tarihi:26 Haziran 2019

Geyve’li kadınlar azmetti okuma yazmayı öğrendi


Geyve İlçe Müftülüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğünce açılan Kur’an kursuna başvuran okuma yazma bilmeyen Melekşesolak’lı kadınlar hem okuma yazma hem de Kur’an öğrendi.

Öğrendiler

Melekşesolak Mahallesi’nde Şeyma Kaya’nın öncülüğünde okuma yazma kursuna katılan Feriha Kuzu, Saffet Yıldırım, Hatice Küpüç, Havva Şahin ve Satılmış Mutlu hem okuma yazma hem Kur’an-ı Kerim öğrendi. Emine Çelik, Emine Güler, Beratiye hanım, Raziye Şahin, Saadet Yıldırım, Raziye Uysal, Mümtaziye Kılınç, Hasibe Çelik, ve Yurdanur Yıldırım ise Kur’an-ı Kerim öğrendi.

Yaş sınırı yok

Halk Eğitim Müdürlüğünün öğreticisi Şeyma Kaya, “Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde başlatılmış olan Yetişkin okuma-yazma kursu öğreticiliğini Geyve Halk Eğitim Merkezi müdürlüğünce mahallemiz Melekşesolak’ta usta öğretici olarak görevlendirildim. 35 ve 70 yaşları aralığında okuma -yazma bilmeyen yetişkinlerle birlikte birinci kademe derslerimizi tamamladık.”

Öğretmek

Kaya, “Sene başından buyana teyzelerimiz ara vermeden azim ve şevk ile buraya geldiler. Yaşları 50 üzerinde olduğundan dolayı öğrenemeyiz kaygıları da vardı. Hamdolsun öğrendiler. Her gün bir iki satır da olsa gelip öğrendiler. Sürekli Kur’an’ı Kerim’i öğrenmeye geliyorlardı. Bunca yıl Kur’an-ı Kerimi öğrenmedikleri için hayıflanıyorlar. Bu yaşlarından sonra Kur’an-ı Kerime aşk ile bakıyorlar. Ekim ayı itibariyle ikinci kademe okuma-yazma derslerimize devam edeceğiz. Hz. Ali ‘Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ diyor. Yani bir harf öğretmek o kadar önemli. Çevremizde okuma-yazma bilemeyenlere karşı duyarlı olup, onlara bildiklerimizi öğretelim. Bu konuda yetişkinlere yardımcı olabilmek beni ziyadesiyle mutlu ediyor” dedi. Kur’an-ı Kerim âşıkları, genç iken Kur’an-ı Kerimi öğrenip okuyamadıkları için çok üzüldüklerini ve şimdiki gençlere ise öğrenmeyi tavsiye ettiler. 

26 Eylül 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 309 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama