Günün Tarihi:19 Ocak 2020

ATSO’nun sorunları TOBB’da


Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Z. Şinasi Bayraktar ATSO üyelerinin sorunlarını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne rapor halinde sunarak gündeme aldırdı.

Yol

TOBB Sosyal Politikalar Yönetim Kurulu üyesi olan ATSO Başkanı Bayraktar TOBB Sosyal Politikalar Yönetim Kurulu toplantısında Oda üyelerinin sorunlarını rapor halinde hazırlayarak sunumda bulundu.  Başkan Bayraktar, “Özellikle son zamanlarda yaşadığımız ekonomik sıkıntılardan kaynaklı olarak odamız kayıtlı üyelerinin karşılaştıkları sorunları ilgili Bakanlıklar nezdinde çözüm bulunması maksadıyla düzenlenen ön çalışmayı Kurul toplantısında masaya yatırdık. Toplantımızın amacı sorun ve çözüm önerilerine temel oluşturacak ve gelişim yol haritasının belirlenmesine önemli derecede katkı sağlayacaktır” dedi.

Özel sektör

Bayraktar, “Yapılan ve yapılacak olan çalışma toplantılarından sonra çıkacak olan sorun ve çözüm önerileri raporlarını TOBB Konsey üyeleri ile birlikte Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Deniz Ticaret ve Ticaret Borsaları Konseyleri toplantıları da TOBB da düzenlenecektir. Konsey toplantılarımıza sorunlarla ilgili Bakanlıklar da davet edilerek, Komisyon ve Kurullarımızda oluşturduğumuz raporları kendilerine takdim edeceğiz. ATSO camiası olarak amacımız, İlçemiz Özel Sektörünün karşılaştığı sorunları her platformda dile getirmek ve bu sorunların çözüme kavuşturulması için gerekli girişimlerde bulunmaktır” diye konuşuldu.

Sorunlar

TOBB Sosyal Politikalar Kurul toplantısında gündeme sunduğumuz  üyelerimizin sorunları kısaca şöyle;

-Aşırı yüksek kur seviyeleri işçilik dışındaki maliyetlerimizin % 90 gibi önemli bir bölümünün ithalata ve yurt dışı pazarlara gidiyor dolayısıyla dövize bağlı olması sebebiyle maliyetlerimiz ciddi oranda artmış bulunmaktadır.

-Aşırı oynak döviz kurları önümüzü görmemizi engellemektedir. Maaliyet ile satış gelirinin aynı dönem içerisinde olmaması nedeniyle, elimizdeki tüm araçları ( kur-hedge'i, maaliyet / gelir öteleme/ provizyonlama, vs.)Kullandığımız halde, bir ay kar, bir ay zarar raporlamaktayız. Karlılık birbiri ile çelişen aylar hakkında sorulan sorulara verdiğimiz tek cevap 'kurdaki oynaklık nedeniyle' olmaktadır. Bu durum ayrıca yurtdışına gönderdiğimiz ve içerisinde öngörü ve bütçe raporu içeren tüm raporlarımızın da yanlış olmasına sebep vermektedir. Yönetim olarak saygınlığımız ve güvenirliğimiz zedelenmektedir.

-Ekonomi yönetimine olan güvenin azalmış olması. Uluslararası kredibiliteleri bulunan, işinde uzman ve deneyimli ekonomi yönetim kadrosunun tasfiye edilmiş ve yerine daha düşük nitelikli isimlerin getirilmiş olması, genel kabul görmüş ekonomik modellerin dışında adımlar atan merkez bankasının öngörülebilir olmaktan uzaklaşması, kısa bir süre önce açıklanmış bulunan ekonomi eylem planının ne olduğunun anlaşılmamış olması gibi nedenlerle yatırımcımızın Türkiye ekonomisinin doğru yönetilmediğine ve problemlerin kısa orta vadede çözülebileceğine ilişkin güvenleri genel anlamda sarsılmış durumdadır. O nedenle yatırım taleplerimize olumlu yanıt alamamaktayız.

-Enflasyon verilerinin çalışanlar üzerinde yarattığı etki. TÜİK tarafından açıklanmakta olan enflasyon verileri çalışanlar tarafından inanılır bulunmamaktadır. Çalışanlar satın alma güçlerindeki azalmanın, açıklanmakta olan enflasyon oranlarından daha yüksek olduğuna inanmakta, sene sonunda açıklanacak olan enflasyon oranında ücret artışı alacak olmaları nedeniyle haksızlığa uğrayacaklarını düşünmektedirler. Bu durum çalışan verimliliği üzerinde negatif etki yaratmaktadır.

-Karayolu ile yük ve yolcu taşımacılığı ve servis çeken nakliyecilerin her gün daha da borç batağına girerek yavaş yavaş kontak kapatarak plakalarını askıya almaları

-Kuyumculuk sektörünün en büyük problemi olan değer artışı. Altının değeri arttıkça haksız vergi yüklenmekte. Mal artışı olmadığı halde yüksek kar edilmiş kabul edilmekte ve bu da bizlere artı vergi yükü getirerek zora sokmaktadır.

-Beyan ve bildirim kaynaklı sorunlar. Ba-bs formlarının yıllıktan aylığa çevrilmesi ve formların düzeltilmesine ceza uygulanmaması           

-SSK ve muhtasar beyannamelerin birleştirilmesi

27 Eylül 2018 , Perşembe Bu haber toplam 301 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU