Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

Yeni avukatlar ruhsatlandı


Sakarya Barosu Konferans Salonunda düzenlenen törende yemin eden Stajyer Avukatlar Barış Çiftçi, Samet Bekmezcioğlu, Sena Hızel, Melike Ecem Kocacık, Doğukan Fertelli, Burak Kaan Erbir, Emine Atasoy ve Cengiz Üstün ruhsatnamelerini alarak Avukatlık mesleğine başladılar.

Adalet dersi

Sakarya Barosu’nda mesleğe başlayan genç avukatlar aileleri ve yakınları ile birlikte törene katıldılar. Baroda geleneksel hale gelen ruhsat töreninde ruhsatnamelerini almadan önce genç meslektaşlarına seslenen Baro Başkanı Av. Zafer Kazan hem adalet dersi verdi hem de gündemi uzun süredir meşgul eden ‘Af Tasarısı’nı değerlendirdi.

 

Nasıl ayrılacak

Kazan, “Kader mahkûmları deniliyor? İnsanları kader mahkûmu haline kim getirmiştir? Bu sorunun cevabını verdik mi topluma! Sorumlu kim? Ülkemizde neden sürekli kader mahkûmu oluşmaktadır? Eğer yargı doğru işlemiyorsa ve bu nedenle kader mahkumları oluşmuşsa suçlar arasında nasıl ayrım yapabiliyorsunuz? O zaman “affı” değil yargıyı tartışıyor olmamız gerekmez mi! Kader mahkûmları söyleminde eğer gerçekten samimi iseniz gelin öncelikle bu insanları kader mahkumu haline getiren yargıyı konuşalım” dedi.

 

Tükenme noktası

Vatandaşlara karşı işlenen bir suçu devletin nasıl affedeceğini soran Başkan Kazan, “Örneğin bir dolandırıcıyı devlet nasıl affedebilir? Peki, dolandırıcıyı affeden devlet dolandırılan ve mağdur olan vatandaşın da mağduriyetini giderecek midir? Bu soruların cevabını düşünmeden atılacak adımlar toplumda zaten tükenme noktasına gelen adalet duygusunu toptan imha etmeyi göze almak demektir” dedi.

 

Cezaevleri dolu mu?

Cezaevlerinin çok dolu olması nedeniyle gündeme gelen af tasarısı için öneride bulunan Başkan Kazan, “Ceza evleri çok doldu diyenlere demek isteriz ki; bir slogan bir imza, itiraz, açıklama nedeniyle hapsedilenleri bırakın cezaevleri rahatlasın! Düşüncesi nedeniyle tutuklananları, kaderine razı olmayanları, kurtlu yemekleri, tahtakurusu yataklara tahammül etmeyenleri bırakın, cezaevleri rahatlasın. Bunun dışında insanları mağdur eden suçluları sizin af hakkınız, cezasının infazını veya erteleme azaltma hakkınız yoktur!” şeklinde konuştu.

 

4 Ekim 2018 , Perşembe Bu haber toplam 437 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama