Günün Tarihi:24 Mayıs 2019

Berberlerin zam isyanı!


Son gelen zamlara direnen Sakaryalı berberler kozmetik ürünlerine son iki ayda gelen yüzde 52’lik zamma isyan ediyor. Sakarya Berberler Esnaf Odası Başkanı Haluk Hacıoğlu, tarifelere zam yapmamak için direndiklerini söyledi.

Malzeme vermiyorlar

Kozmetik stokçularının yine fırsatçılıkla sahne olduğunu belirten Başkan Hacıoğlu, “Bilindiği gibi son günlerde yaşana ekonomik dalgalanma sektörümüzü çok derinden etkilemeye başladı. Kozmetik ürünlerinde stok yapan firmalar istedikleri gibi fiyatlandırma yapabiliyorlar. Oysaki birkaç firma uygun fiyatlarla berberlerimize malzeme veriyor ama o dra yeterli gelmiyor” dedi.

Nasıl dayanacağız

Başkan Hacıoğlu, “Kozmetikte son iki ayda yüzde 52 oranında zam yapıldı. Örneklendirirsek bir traş sabunu önceden 13 liraydı şimdi 35 lira oldu. Jilet paketi 15 liraydı şimdi 30 lira oldu. Şampuan 5 kilosu 30 liraydı şimdi 50 lira oldu. Bu fiyatlara nasıl dayanacağız” dedi.

Esnaf destek bekliyor

Elektrik ve doğalgaza da gelen son zamlarda berber esnafının kara kara düşünmeye başladığını söyleyen Başkan Hacıoğlu, “Bir traş makasının fiyatı 100 lira oldu. Her şeye zam geldi. Geçtiğimiz şubat ayında traş ücret tarifesine şuan uyuyoruz ve zam yapmamak için direniyoruz. Elbette bu günler geçecek ama esnafımız destekleme beklemektedir. Direnebildiğimiz kadar direneceğiz. Ancak yeni tarife uygulamayı da düşünüyoruz bunun zamanı yeni yılla birlikte olmasını istiyoruz” dedi.

Herkes tarifeye uysun

Tüm üyelerin traş tarifelerine uymasını isteyen Başkan Hacıoğlu, “Saç-sakal kesme yıkma-35 lira. Sade saç kesimi 18 lira, sakal 10 lira ve çocuk saçı 15 liradır. Bu fiyatlara tüm arkadaşlarımız uysunlar. Bizler esnafımızın ve vatandaşımızın hakkını gözetmek için göreve seçildik. Kimsenin esnafın sırtından geçinerek zengin olmasına da müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu. (Akın ERDEN)

 

5 Ekim 2018 , Cuma Bu haber toplam 1416 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama