Günün Tarihi:19 Mayıs 2019

Kahvehaneyi müzeye çevirdi


Serdivan Beşevler Mahallesi’nde ikamet eden Hayri Yıldız’ın kahvehanede sergilediği babası Muzaffer Yıldız’a ait etnografik eserler büyük ilgi görüyor.

Sergilemeye devam

Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halil Kalabalık, Sakarya Vergi Dairesi Eski Başkanı Recep Alp, Sakarya Büyükşehir Belediyesi E. Başkan vekili İrfan Sezer ve gazeteci Hasan Coşkun, Beşevler mahallesine giderek kahvehanede sergilenen etnografik eserler hakkında kahvehane sahibi Hayri Yıldız’dan bilgiler aldı. Hayri Yıldız, babası Muzaffer Yıldız’ın 40 yılda topladığı etnografik eserleri imkânları ölçüsünde kahvehanede sergilemeye devam edeceğini söyledi.

 

500’den fazla eser

Hayri Yıldız, bir kısım eserleri de kahvehanede yer olmadığı için evde muhafaza ettiklerini belirterek, “Babam 2 yıl önce vefat etti. Ama imkânlarımız elverdiği sürece babamdan bize miras kalan bu eserleri korumaya ve sergilemeye devam edeceğiz. Birçoğu hiçbir yerde bulunamayacak ve kıymetli eserler. 40 yıllık süreçte bazen de para ile satın alarak topladığım bu eserler bizim için de çok kıymetli. Babamın 40 yılda topladığı 1000’e yakın eserleri meraklı olanlar gelip inceliyor ve bilgi alıyor” dedi. 

11 Ekim 2018 , Perşembe Bu haber toplam 832 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama