Günün Tarihi:24 Mayıs 2019

TÜMSİAD’dan tam destek


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın koordinesinde açıklanan "Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı"na, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Sakarya Şube Başkanı Ahmet Ölmez tam destek verdi.

Mücadele

TÜMSİAD Sakarya Şubesi, Bakan Albayrak’ın açıkladığı "Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı"na enflasyonla topyekun mücadele yolunu desteklediğini belirtti. TÜMSİAD Şube Başkanı Ahmet Ölmez, “Gıda ürünlerinde hayata geçirilen yüzde 10 indirim, KOSGEB borçlarının eylül ayına kadar ertelenmesi, makine teçhizat yatırımlarına yüzde 25 ilave destek, ihracatı artıracak ürünlere gelen Ar-Ge ve inovasyon destekleri, 1 buçuk milyar TL'yi bulacak yerli yatırım destekleri enflasyonla mücadelemizde en büyük öncüler olacaktır" dedi.

 Sağlıklı ekonomi

Tüm firmalardan asgari yüzde 10 indirim, doğalgaz ve elektriğe yönelik zam yapmama kararı, kredi faizlerine yönelik yüzde 10 indirim ve sürecin iletişimini kolaylaştırıcı tüm tedbirlerin sektörü rahatlatacağı dile getirilen açıklamada, enflasyonla mücadelenin sağlıklı bir ekonomi için önemli olduğunu vurgulandı. Ölmez, “Finansman maliyetlerinin düşürülmesi, belgelendirme ve tescil işlemlerinde indirimler, girdi ve yatırım maliyetlerini düşürerek ithalatı azaltıcı yerli üretimi teşvik etmek enflasyonla kalıcı mücadelenin temel ayakları olacaktır. Sosyal güvenlik sisteminde sağlanan mali gelişmeler hem işçi hem de işvereni düşünerek ekonomiyi güçlendirecek reformları hayata geçirmektedir.”

Yüksek dalgalanma

Kurdaki yüksek dalgalanma sürecinin de durdurulduğunu ifade eden Ölmez, “Yapısal reformlarla çalışma hayatına sağlanacak katma değer enflasyonla mücadelede önemli adımlar olmaktadır. Yakın süreçte atılan adımlarla birlikte dengelenme süreci başlayacak ve kurdaki oynaklık ortadan kalkacaktır. Şuan kurdaki dalgalanmanın da azaldığını görüyoruz. Bu dalgalanmaların ortadan kaldırılmasıyla piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen enflasyon oranlarının da düşeceğini göreceğiz” dedi.

Zam olmasın

Başkan Ölmez, “Topyekun mücadele planının, milletimizle birlikte çalışarak başarıya ulaşacağından şüphe duymuyoruz. Elektrik ve doğalgaza zam yapılmaması da piyasayı rahatlatacaktır. KDV iadelerinin de yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek olması enflasyonla mücadelemizde işletmelerimize büyük katkı sağlayacaktır. İstihdam kaybını önleyecek kredi ödemelerindeki geciktirmeler ve kredilerdeki yüzde 10 indirimler, bankacılık sektörünün de enflasyona desteğini ortaya sermektedir” şeklinde konuştu

11 Ekim 2018 , Perşembe Bu haber toplam 256 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama