Günün Tarihi:19 Mayıs 2019

İl ekonomisi için önemli kararlar


İl Ekonomik Toplantısı Sakarya Makine İmalatçıları Birliğinin ev sahipliğinde iş dünyasını oluşturan kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

Toplantıya katılım

Toplantıya Vali İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Mehmet Sarıbıyık ve Sakarya Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü Şakir Görmüş ile Kamu kurumlarının yöneticileri ve iş adamı derneklerinin başkanları katılım sağladılar. 

İhracatın artması

Toplantıda, istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılmasına yönelik kamu ve özel sektör yatırımlarıyla kurumsal çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Ayrıca, ihracatın, üretimin ve istihdamın artırılması tedbirleri kapsamında yapılan ve yapılacak çalışmalar değerlendirildi.

Uzmanlar yetişecek

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, “İhracatın artırılması üretimin ve istihdamın da artırılması anlamına geldiğini, bu amaçla İlimizde ihracat yapan 400’e yakın işletmeye E-Dış Ticaret Uzmanı ihtiyacı bulunduğunu belirtti. Söz konusu işletmelerin E-Dış Ticaret Uzmanı ihtiyaçlarının İŞKUR desteğiyle Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile işadamı derneklerimizin işbirliğiyle yetiştirilecek uzmanlarla desteklemeyi planlıyoruz. Bu doğrultuda, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odamızın uygulamakta olduğu programı geliştirip yaygınlaştırarak ihracat yapmakta olan bütün işletmelerimizin programdan yararlanmalarını amaçlıyoruz” dedi.

Günlük 75 lira

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, “Kurumumuz tarafından geleceğin mesleği olarak öngörülen E-Dış Ticaret Uzmanı yetiştirme programında İŞKUR katılımcılara 9 ay süreyle günlük 75 TL ücret ödenecek. Söz konusu eğitim programın teorik ve pratik eğitimlerle desteklenerek işbaşı eğitim programı formatında olacağını ve katılımcılardan en az bir yabancı dil bilgisi ve lisans mezunu olması şartı arıyoruz. Ayrıca, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odamızın projelendirdiği çalışma, ihracatın ve istihdamın artırılmasına destek sağlayacağız." dedi.

UR-GE Projesi                           

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi (UR-GE) hakkında katılımcılara bilgi veren Sakarya Makine İmalatçıları Birliği Başkanı Günay Güneş, “Projenin bir amacının da şirketlere sistematik Pazar araştırması yetkinliği kazandırılması, yeni pazarlara ihracat yapılması gerekiyor. Bunun yanında, ihracatı artırmaya yönelik yurt dışı iş gezisi programları yapıyoruz.” dedi.

Bilgi ve beceri ile

Yeni kurulan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesine (SUBÜ) Rektör olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, üniversitelerinin iş hayatına güçlü destek verme amacı ve hedefinin olduğunu, bu amaçla “Bilgiyi Beceri ile Bütünleştiren Üniversite” sloganıyla yola çıktıklarını belirterek yapmış oldukları çalışmalar hakkında iş dünyası temsilcilerine bilgi verdi. Ayrıca, öğrencilerin doktora ve yüksek lisans tezlerini işyerlerinde yeni ürünlerin ve teknolojilerin geliştirilmesi alanlarında yapmalarını hedeflediklerinin aktardı.

Daha fazla ihracat

Vali İrfan Balkanlıoğlu, toplantı sonunda yapmış olduğu değerlendirmede; İç piyasadaki daralmanın Afrika ve diğer ülkelerde yeni ihracat kapılarının açılmasına fırsat sağladığını belirtti. Bunun yanında, ithal edilen birçok ürünü ülkemizde yapmak için yeni iş alanları oluşturulmaya çalışıldığını, ekonomide yaşanan dalgalanmanın, üretimin, kalitenin, ihracatın artırılarak ve israfın önüne geçilerek aşılacağını belirtti. Ayrıca, Vali Balkanlıoğlu toplantının ev sahipliğini yapan SAMİB Başkanı Günay Güneş’e destekleri dolayısıyla ve Sakarya İş Dünyası Platformu katılımcılarına teşekkür etti. 

12 Ekim 2018 , Cuma Bu haber toplam 413 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama