Kış Saatine Uydurun! yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Kış Saatine Uydurun!6 Ocak 2018, Cumartesi

Metabolizmanızı Kış Saatine Uydurun!

Kış saati uygulamasına geçilmediği için karanlıkta uyanıp işe, okula gider; karanlıkta eve döner olduk. Ne yazık ki güneş ışığından faydalanma süremiz giderek azaldı. Haliyle metabolizmamızın da dengesi şaştı. Karanlıkta mutsuz olunca yemekler, tatlılar daha fazla mutlu eder oldu. Gelin birlikte vücudumuzun çalışma sistemini kış saatine uyduralım.

·         Metabolizma hızı sizi hayatta tutan enerjidir. Yakıt olarak mutlaka gıda almanız gerekir. Aç kalarak uyumu yakalamaya çalışmayın.

·         Akşam yemeğine kadar öğünlerinizi düzenli yapmanıza rağmen açlık yaşıyorsanız kendinizi sorgulayın. Duygusal açlık mı yaşıyorsunuz yoksa fiziksel açlık mı? Gün içinde yetersiz beslendiyseniz fiziksel açlık hissetmeniz normal, fakat düzenli ve yeterli beslenmenize rağmen açlık hissi yaşıyorsanız duygusal açlık hissediyorsunuz demektir.  Bu tarz durumlarda sizi rahatlatacak aromalı bitki çaylarını tercih etmeyi deneyin.

·         Kış aylarında meyve tüketimi fazla miktarda olur. Porsiyon miktarının kaçmasıyla birlikte kilo almak kaçınılmaz olur. Meyve porsiyonlarınızı ölçülü tutmaya özen gösterin. Günlük  2-3 porsiyonu aşmamaya dikkat edin.

·         Akşam yemeğinizi yedikten sonra atıştırmalık bir şeyler istiyorsanız çiğ sebzelere yönelin. Kış aylarının vazgeçilmezi çiçek brokoliyi hazırladığınız yoğurt dip sosuyla tercih edebilirsiniz. Gaz ve şişkinlik sorunu yaşıyorsanız sebzeleri fırınlayarak da tercih edebilirsiniz.

·         Kış aylarında televizyon karşısında geçirilen vakit süresi daha uzun olur. Haftanın 3 günü televizyon sürenizi azaltarak yerine egzersiz yapıp kendiniz için zamanı daha verimli hale getirebilirsiniz.

·         Akşam 21.00 den sonra bedenimiz kendisini uykuya hazırlar. 21.00 sonrası bir şey yememeye özen gösterirseniz daha iyi uyuyup, daha dinç uyanabilirsiniz. Unutmayın ideal kiloya sahip olma, sağlıklı yaşama konusunda uyku en temel ihtiyacımız.